Ogłoszenia Parafialne


II NIEDZIELA ADWENTU
Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

8.12.2019 r.

 • Zapraszamy w adwencie na Msze św. roratnie w Bazylice:
  • dla dorosłych i młodzieży – od poniedziałku do soboty o godz. 6.30
  • dla dzieci – od poniedziałku do piątku o godz. 16.30
    
 • Obchodzimy dziś uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. W naszym sanktuarium można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami z racji afiliacji do rzymskiego sanktuarium Matki Bożej Większej. Po Mszach świętych można złożyć ofiary do puszek na pomoc Kościołowi na Wschodzie. W czasie Mszy św. o godz. 11.30 dzieciom przygotowującym się do przyjęcia Komunii św. poświęcone zostaną medaliki. Na godz. 20.00 zapraszamy na comiesięczny Apel Maryjny, przed obrazem Matki Bożej Łaskawej. 
   
 • W poniedziałek, 9 grudnia, są imieniny naszego Księdza Biskupa Wiesława Śmigla, który obchodzi drugą rocznicę ingresu. Pamiętajmy w tych dniach o Biskupie Toruńskim. Tego dnia na godz. 17.15 członkowie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich zapraszają na nabożeństwo do bł. Anieli Salawy. 
   
 • W środę, 11 grudnia, po Mszy św. o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie Parafialnego Zespołu Charytatywnego im. Św. Ojca Pio.
   
 • W czwartek 12 grudnia o godz. 18.30 spotkanie Parafialnej Rady Duszpasterskiej. 
   
 • W piątek 13 grudnia Jego Świątobliwość Ojciec święty Franciszek przeżywać będzie złoty jubileusz kapłaństwa. Pamiętajmy w modlitwie o naszym papieżu. Tego dnia przypada również kolejna rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Pamiętajmy o modlitwie w intencji ojczyzny.
   
 • W piątek 13 grudnia Ks. Proboszcz odwiedzi chorych w godzinach przedpołudniowych.
   
 • W przyszłą niedzielę, 15 grudnia, po Mszy św. o godz. 13.00 odbędzie się spotkanie i katecheza dla kandydatów do sakramentu bierzmowania i ich rodziców. 
   
 • Do czwartku 19 grudnia w kancelarii parafialnej przyjmujemy zgłoszenia chorych, których kapłani odwiedzą z posługą sakramentalną w sobotę, 21 grudnia w godzinach przedpołudniowych.
   
 • W sklepiku parafialnym, zakrystii i kancelarii można zaopatrzyć się w opłatek na stół wigilijny. Ofiary składane przy tej okazji przeznaczone na wykonanie obrazu bł. Heliodory ( Leokadii Matuszewskiej) do naszej świątyni. 
   
 • W kościele została wystawiona skarbona, do której można wrzucać ofiarę jako dar serca dla ubogich, a także kosz, do którego można składać dary z przeznaczeniem na paczki świąteczne dla potrzebujących.
   
 • W sklepiku parafialnym do nabycia kolejny numer tygodnika Niedziela, a także Misyjne Drogi, Nasza Arka. W bibliotece kolejny numer czasopisma List do Pani. W sklepiku, biurze parafialnym i zakrystii do nabycia także świece Caritas w ramach akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Świece w cenie 8 zł. i 15 zł.
   
 • 3 stycznia 2020 w Toruniu – Arena Toruń (przy ul. Gen. J. Bema) odbędzie się wyjątkowy KONCERT: BETLEJEM W TORUNIU, realizowany od kilku lat w ramach ogólnopolskiej trasy koncertowej: BETLEJEM W POLSCE. W koncercie wystąpią: Arka Noego, Avraham Maya, Natalia Niemen, Kasia Wilk, Gabi Gąsior, Aga Musiał, Magda Bereda, Marek Piekarczyk, Skubas, Mietek Szcześniak, Andrzej Lampert, Robert Fredriech Litza, Mate.O i Adam Krylik. Koncert odbywa się pod patronatem Bpa Wiesława Śmigla i Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski Ks. Abp Stanisława Gądeckiego. Koncert składa się z czterech części: koncert Najpiękniejszych Kolęd z różnych stron świata, Słowo Biskupa Wiesława Śmigla – błogosławieństwo i życzenia, łamanie się opłatkiem (każdy wchodzący do hali otrzymuje program koncertu z opłatkiem). Po nim nastąpi wspólne kolędowanie; wszyscy artyści z całą publicznością śpiewają kilka najpiękniejszych polskich kolęd, a koncert zakończy wspólne uwielbienie. Bilety w cenie: 80 zł, 60 zł i 50 zł do nabycia w naszej parafii, w Księgarni Diecezjalnej w Toruniu lub na stronie internetowej: www.betlejemwpolsce.pl. Część dochodów z koncertu zostanie przeznaczona na cel charytatywny. W imieniu Księdza Biskupa Wiesława Śmigla serdecznie zapraszamy na to wydarzenie. Więcej informacji na stronie internetowej: www.betlejemwpolsce.pl 
   
 • W minionym tygodniu do wieczności odszedł:
  • Śp. Ryszard Dunajew

I NIEDZIELA ADWENTU
1.12.2019 r.

 • Bóg zapłać za ofiary przeznaczone cele gospodarcze parafii.
   
 • Rozpoczynamy Adwent, a wraz z pierwszą niedzielą tego okresu liturgicznego rozpoczyna się nowy rok kościelny. By dobrze przeżyć Adwent zachęcamy do czynienia postanowień adwentowych, wyrzeczeń, do podejmowania praktyk pokutnych, do poświęcania więcej czasu na modlitwę. Umiejętnie zagospodarujmy nasz czas by wziąć udział w rekolekcjach i nie zaniedbać spowiedzi świętej. W kościele zostanie wystawiona skarbona, do której można wrzucać ofiarę jako dar serca dla ubogich, a także kosz, do którego można składać dary z przeznaczeniem na paczki świąteczne dla potrzebujących rodzin. Zmobilizujmy się do uczestnictwa w roratach. Msze św. roratnie w bazylice celebrowane będą:
  • dla dorosłych i młodzieży – od poniedziałku do soboty o godz. 6.30
  • dla dzieci – od poniedziałku do piątku o godz. 16.30
    
 • Dzisiaj podczas wszystkich Mszy św. zostaną pobłogosławione opłatki na stół wigilijny. Ofiary składane przy okazji nabywania opłatków będą przeznaczone na wykonanie obrazu bł. Heliodory do naszej świątyni. Po Mszy o godz. 13.00 odbędzie się katecheza dla młodzieży z grupy A. O godz. 15.00 Katecheza dla rodziców dzieci przygotowujących się do przyjęcia I Komunii Św. w roku 2020, a o godz. 17.00 spotkanie członków Żywego Różańca. 
   
 • Od tej niedzieli zmienia się sposób przekazywania bieżących ogłoszeń parafialnych. Pełen tekst ogłoszeń parafialnych będzie wywieszony w gablocie, umieszczony na stronie internetowej, a dla tych którzy nie posługują się internetem będzie drukowany biuletyn informacyjny, który co tydzień w niedzielę będzie można zabrać z kruchty południowej. W czasie Mszy św. niedzielnych będziemy czytali tylko niektóre informacje, w skróconej formie. Zmiana ta jest spowodowana faktem, że ogłoszeń jest coraz więcej, także o charakterze społecznym i słuchanie ich może być niekiedy nurzące lub niezrozumiałe, a niektóre informacje umykają też naszej pamięci. Natomiast dzięki tej zmianie każdy parafianin będzie miała przez cały tydzień dostęp do pełnych ogłoszeń w swoim domu. W biuletynie tym także będą drukowane intencje Mszy św. na kolejny tydzień. W związku z tym Nowiny Parafialne będą wydawane tylko raz w miesiącu, w ostatnią niedzielę miesiąca i będą miały charakter kroniki wydarzeń parafialnych mijającego miesiąca. Dlatego kolejny numer Nowin Parafialnych będzie dostępny  28 grudnia.
   
 • Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej Toruńskiej oraz Bractwo św. Józefa Diecezji Toruńskiej zapraszają na Adwentowe Dni Skupienia dla Mężczyzn. W Grudziądzu taki dzień skupienia odbędzie się we wtorek, 3 grudnia, w parafii św. Józefa w Grudziądzu - Mniszku. Początek o godz. 17.00. Szczegóły na plakacie w gablocie.
   
 • Wtorek 3 grudnia wspomnienie Św. Franciszka Ksawerego. To dzień odpustu w kościele rektorskim.
   
 • W środę, 4 grudnia, po wieczornej Mszy św. spotkanie mężczyzn z Bractwa św. Józefa. 
   
 • Adwentowe dni skupienia przed odpustem parafialnym św. Mikołaja Bpa
  rozpoczniemy w środę 4 grudnia, a poprowadzi je ks. Ludwik Becker,
  rektor kościoła pw. św. Franciszka Ksawerego.

  Msze św. z nauką rekolekcyjną w środę i czwartek o godz. 6.30, 8.30 i 18.00.
  W środę 4 grudnia okazja do spowiedzi od 8.00 do 8.30 i od 17.30  do 18.00,
  o godz. 17.30 modlitwa różańcowa i nowenna nieustająca.
  W czwartek, 5 grudnia, od godz. 8.00 do 8.30 oraz od 17.15 do 18.00
  adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi świętej.
  Jest to pierwszy czwartek miesiąca. Do wspólnej modlitwy dziękczynnej za dar eucharystii i kapłaństwa zapraszamy szczególnie Apostolat Margaretka. 
  Po Mszy św. spotkanie Apostolatu w salce.
  Kandydatów do bierzmowania zapraszamy do kościoła na godz. 17.30.
   
 • W piątek, 6 grudnia, obchodzić będziemy dzień odpustu parafialnego. Suma odpustowa pod przewodnictwem Ks. Bpa Wiesława Śmigla z udziałem Kapituły Kolegiackiej Grudziądzkiej zostanie odprawiona o godz. 11.30. Pozostałe Msze św. o godz. 6.30, 8.30 i 18.00 oraz dla dzieci i młodzieży o godz. 16.30. Jest to pierwszy piątek miesiąca. Spowiedź piętnaście minut przed każdą Mszą św. oraz od 16.00 do 16.30.
   
 • Z racji odpustu w naszej parafii nie obowiązuje post piątkowy.
   
 • W pierwszą sobotę miesiąca, 7 grudnia, o godz. 8.30 sprawowana będzie Msza św. z aktem zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi oraz nabożeństwo pierwszosobotnie. Ks. Artur i ks. Piotr odwiedzą chorych z posługą sakramentalną. Odwiedziny rozpoczną się około godz. 9.00. Ksiądz proboszcz chorych odwiedzi w piątek 13 grudnia.
   
 • Również w sobotę 7 grudnia o godz. 12.00 kolejny tzw. męski różaniec odbędzie się przy pomniku „Solidarności” na ul. Wybickiego.
   
 • W drugą niedzielę adwentu, 8 grudnia, świętować będziemy uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. W naszym sanktuarium można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami z racji afiliacji do rzymskiego sanktuarium Matki Bożej Większej. W tym dniu przed kościołem przeprowadzona zostanie zbiórka ofiar do puszek na pomoc Kościołowi na Wschodzie. W czasie Mszy św. o godz. 11.30 dzieciom przygotowującym się do przyjęcia Komunii św. poświęcone zostaną medaliki. Na godz. 20.00 zapraszamy na comiesięczny Apel Maryjny, przed obrazem Matki Bożej Łaskawej.
   
 • W czwartek 12 grudnia o godz.18.30 spotkanie Parafialnej Rady Duszpasterskiej. 
   
 • W Niedzielę 15 grudnia po Mszy św. o godz. 13.00 odbędzie się spotkanie dla młodzieży przygotowującej się do przyjęcia sakramentu bierzmowania oraz ich rodziców.
   
 • W sklepiku parafialnym do nabycia kolejny numer tygodnika Niedziela, a także Misyjne Drogi i Nasza Arka. W sklepiku, biurze parafialnym i zakrystii do nabycia także świece Caritas w ramach akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Świece w cenie 8 zł. i 15 zł.
   
 • W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
  • Śp. Barbara Góralska
  • Śp. Marcin Kubicki
  • Śp. Zbigniew Jędrzejczak

UROCZYSTOŚĆ
CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA

24.11.2019 r.

 • Obchodzimy dziś uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Po Mszach św. przeprowadzona zostanie zbiórka ofiar do puszek na organizację Orszaku Trzech Króli w Grudziądzu. Po Mszy św. o godz. 13.00 katecheza dla kandydatów do bierzmowania z grupy C. Po zakończeniu wieczornej Mszy św. Grudziądzkie Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym zapraszają na kolejny wieczór uwielbienia.
   
 • W poniedziałek 25 listopada na godz. 17.30 zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu w intencji poczętych a nienarodzonych dzieci objętych Duchową Adopcją. Do modlitwy zapraszamy szczególnie osoby, które podjęły się dzieła duchowej adopcji. 
   
 • W sobotę, 30 listopada o godz. 8.30, sprawowana będzie Msza św. zbiorowa za zmarłych. Intencje można składać w biurze parafialnym, lub w zakrystii.
   
 • Za tydzień w niedzielę, 1 grudnia, rozpoczynamy Adwent, a wraz z pierwszą niedzielą tego okresu liturgicznego rozpoczyna się nowy rok kościelny. By dobrze przeżyć Adwent zachęcamy do czynienia postanowień adwentowych, wyrzeczeń, do podejmowania praktyk pokutnych, do poświęcania więcej czasu na modlitwę. Umiejętnie zagospodarujmy nasz czas by wziąć udział w rekolekcjach i nie zaniedbać spowiedzi świętej. W kościele zostanie wystawiona skarbona, do której można wrzucać ofiarę jako dar serca dla ubogich, a także kosz, do którego można składać dary z przeznaczeniem na paczki świąteczne dla potrzebujących rodzin. Zmobilizujmy się do uczestnictwa w roratach. Msze św. roratnie w bazylice celebrowane będą:
  • dla dorosłych i młodzieży – od poniedziałku do soboty o godz. 6.30
  • dla dzieci – od poniedziałku do piątku o godz. 16.30
    
 • W pierwszą niedzielę Adwentu, 1 grudnia, podczas wszystkich Mszy św. zostaną pobłogosławione opłatki na stół wigilijny. Ofiary składane przy okazji nabywania opłatków będą przeznaczone na wykonanie obrazu bł. Heliodory do naszej świątyni. Po Mszy o godz. 13.00 odbędzie się katecheza dla młodzieży z grupy A. O godz. 15.00 Katecheza dla rodziców dzieci przygotowujących się do przyjęcia I Komunii Św. w roku 2020, a o godz. 17.00 spotkanie członków Żywego Różańca. Kolekta w tym dniu przeznaczona będzie na potrzeby inwestycyjne w parafii.
   
 • W kancelarii parafialnej przyjmujemy jeszcze „zdrowaśki roczne”, które będziemy czytali od I Niedzieli Adwentu zgodnie z wyborem po różańcu o godz. 8.00 lub przed Mszą św. o godz. 10.00.
   
 • Od przyszłej niedzieli zmieni się sposób przekazywania bieżących ogłoszeń parafialnych. Pełen tekst ogłoszeń parafialnych będzie wywieszony w gablocie, umieszczony na stronie internetowej, a dla tych którzy nie posługują się internetem będzie drukowany biuletyn informacyjny, który co tydzień w niedzielę będzie można zabrać z kruchty południowej. W czasie Mszy św. niedzielnych będziemy czytali tylko niektóre informacje, w skróconej formie. Zmiana ta jest spowodowana faktem, że ogłoszeń jest coraz więcej, także o charakterze społecznym i słuchanie ich może być niekiedy nurzące lub niezrozumiałe, a niektóre informacje umykają też naszej pamięci. Natomiast dzięki tej zmianie każdy parafianin będzie miał przez cały tydzień dostęp do pełnych ogłoszeń w swoim domu. W biuletynie tym także będą drukowane intencje Mszy św. na kolejny tydzień. W związku z tym Nowiny Parafialne będą wydawane tylko raz w miesiącu, w ostatnią niedzielę miesiąca i będą miały charakter kroniki wydarzeń parafialnych mijającego miesiąca. Dlatego kolejny numer Nowin Parafialnych będzie dostępny dopiero 28 grudnia.
   
 • W sklepiku parafialnym do nabycia kolejny numer tygodnika Niedziela, a także Misyjne Drogi, Nasza Arka oraz Najnowsze wydanie Nowin parafialnych.
   
 • W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
  • Śp. Halina Wilczarska
  • Śp. Bolesław Piórkowski
  • Śp. Stanisław Bogdański
​​IV Niedziela Zwykła - 2016.01.31