Ogłoszenia Parafialne


WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE
24.05.2020 r.

 • Nabożeństwa majowe w naszej Bazylice codziennie o godzinie 17.30. Z zachowaniem wszelkich zarządzeń władz sanitarnych i państwowych zachęcamy do uczestnictwa w nabożeństwach majowych. Przypominamy, że w Bazylice jednocześnie może przebywać 67 osób.
   
 • Wielu parafian i Grudziądzan nosi w swojej pamięci i w sercu spotkania z Janem Pawłem II. Zapraszamy w roku jubileuszu setnej rocznicy urodzin Papieża z Polski i Honorowego Obywatela Grudziądza do podzielenia się swoimi wspomnieniami z tych spotkań. Dlatego od maja będziemy drukowali na łamach miesięcznika parafialnego „Nowiny Parafialne” nadesłane wspomnienia. Można je przekazywać drogą elektroniczną na adres parafia@bazylika-grudziadz.pl lub poczta tradycyjną na adres parafii, czy też osobiście w kancelarii parafialnej. Mile widziane zdjęcia z tych spotkań. Tekst maszynopisu nie powinien przekraczać 40 wierszy czcionką 11, a teksty pisane ręcznie jednej strony formatu A4. Serdecznie zachęcamy do odnowienia tych niezapomnianych wspomnień i podzielenia się z nimi z innymi by ocalić je od zapomnienia. Przekazanie tekstu i fotografii będzie traktowane jako zgoda do ich publikacji.
   
 • W najbliższą środę ostatnia transmisja internetowa Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w łączności z nabożeństwem majowym o godz. 17.30: www.facebook.com/bazylikagdz lub www.bazylika-grudziadz.pl
   
 • Nadal obowiązuje dyspensa Biskupa Toruńskiego od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach Świętych z racji epidemii. Dyspensa dotyczy wszystkich wiernych Diecezji Toruńskiej oraz wszystkich osób przebywających na jej terenie i pozostaje w mocy aż do odwołania. Jednocześnie informujemy, że według nowych rozporządzeń sanitarnych czasie sprawowanej liturgii w Bazylice może przebywać 67 osób. Wierni gromadzący się na liturgii i poza nią są zobowiązani do zasłaniania ust i nosa maseczką ochronną, przyłbicą bądź częścią odzieży. I co bardzo ważne zachowują od siebie odstęp (2 metry) czy to w ławkach, czy w procesji do Komunii Św., czy przy wychodzeniu z kościoła. Przypominamy również, że do końca czerwca sprawujemy w niedziele dodatkowe Msze św. o godz. 15.00 – do Miłosierdzia Bożego o oddalenie epidemii i o godz. 17.00 - w intencji pracowników służby zdrowia z Grudziądza.
   
 • Wyrażamy wdzięczność środkom społecznego przekazu za transmisje liturgii w telewizji, radiu i internecie. Nie powinno to jednak osłabić naszej woli do przystępowania do sakramentów świętych w naszej świątyni. Ci, którzy – z powodu wprowadzonych limitów – nie mają takiej możliwości w niedzielę, mogą uczestniczyć w Mszach św. w inne dni tygodnia.  Ojciec Święty Franciszek przestrzegł przed niebezpieczeństwem ograniczania praktykowania wiary wyłącznie do wymiaru wirtualnego. Ponadto przypominamy, że Bazylika przez cały dzień pozostaje otwarta by można było nawiedzać świątynię na osobistą adorację Najświętszego Sakramentu, czy modlitwę przed obrazem Matki Bożej łaskawej – Opiekunki Grudziądza.
   
 • W poniedziałek 25 maja na godz. 17.00 zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu w intencji poczętych a nienarodzonych dzieci objętych Duchową Adopcją. Modlitwa zakończona będzie nabożeństwem majowym o 17.30.
   
 • W środę 20 maja mija dwudziesta rocznica sakry biskupiej ks. bpa Józefa Szamockiego, natomiast w piątek 29 maja ks. bp Wiesław Śmigiel obchodzi rocznicę przyjęcia sakramentu kapłaństwa. Pamiętajmy o naszych księżach biskupach w modlitwie.
   
 • W sobotę 30 maja o godz. 8.30 sprawowana będzie Msza św. zbiorowa za zmarłych. Intencje można składać w zakrystii lub biurze parafialnym.
   
 • Za tydzień, w niedzielę 31 maja, przeżywać będziemy Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. W związku z tym, od poniedziałku do soboty w łączności z nabożeństwem majowym modlić się będziemy o dary Ducha Świętego. Ta uroczystość jest ważnym wydarzeniem w ciągu roku liturgicznego. Ze względu na obiektywne trudności i ograniczenia, w tym roku zachęcamy w sposób szczególny do podjęcia modlitewnego czuwania w Wigilię Zesłania Ducha Świętego w naszych rodzinach. Niech tegoroczna Uroczystość Pięćdziesiątnicy będzie wyjątkowym i niepowtarzalnym czasem otwierania się na łaskę Ducha Świętego w domowym Kościele.
   
 • Również za tydzień w niedzielę 31 maja miał odbyć się w Grudziądzu Ogólnopolski Marsz dla Życia i Rodziny. Z uwagi na stan epidemii ta oddolna inicjatywa społeczna w takiej formie w tym roku nie odbędzie się. Aby dzieło to mogło się rozwijać dalej potrzebne jest wsparcie modlitewne. Toczona bowiem na wielu polach batalia o życie i rodzinę nie może być prowadzona w oderwaniu od Boga, który jest źródłem i dawca życia. Ważne jest zaangażowanie nas wszystkich w troskę o ochronę życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci, o trwałość małżeństwa, jako związku mężczyzny i kobiety oraz o świętość rodziny, która jest kolebką życia i miłości. W związku z tym za tydzień, podczas każdej Mszy św. będziemy Panu Bogu zawierzać małżeństwa i rodziny, modląc się we wskazanych intencjach. Natomiast po Mszy św. o godz. 10.00 odbędzie wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwa w intencji rodzin. 
   
 • Kończy się powoli czas spowiedzi i komunii świętej Wielkanocnej. Zachęcamy do korzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Przypominamy, że w naszej Bazylice można przystąpić do spowiedzi 15 minut przed każdą Mszą św. Kapłani spowiadają również w środy od 17.30 do 18.00 i w soboty od 17.00 do 18.00. 
   
 • Zapraszamy całą wspólnotę parafialną do udziału w corocznej zbiórce zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (sprzęt RTV i AGD). Zbiórka będzie miała miejsce w środę 3 czerwca. Zużyty sprzęt można przynosić na plac przy kościele od godz. 8.00 do 17.00. Przychody z akcji pozwolą na wsparcie Polskich Misjonarzy, którzy prowadza swoje misje w najbiedniejszych krajach świata: Zambii, Kamerunie, Kenii oraz Tanzanii. Szczegóły na plakacie i na ulotkach wyłożonych w kruchcie. 
   
 • Bardzo dziękujemy również za ofiary składane na potrzeby parafii do puszek w kościele i na konto parafialne. Bóg zapłać!
   
 • W minionym tygodniu do wieczności odeszła:
  • Śp. Stanisława Dominiak
    

VI NIEDZIELA WIELKANOCNA
17.05.2020 r.

 • Od dzisiejszej niedzieli w Bazylice jednocześnie może przebywać 67 osób.
   
 • W związku z przypadającą na 18 maja 100. rocznicą urodzin św. Jana Pawła II, patrona województwa kujawsko-pomorskiego, urząd marszałkowski planuje organizację szeregu wydarzeń, chcąc w ten sposób godnie uczcić tę ważną dla naszej regionalnej społeczności rocznicę.
  Wszystkie planowane przedsięwzięcia będą transmitowane w internecie (www.kujawsko-pornorskie.pl) i regionalnej telewizji.
  17 maja planowana jest – poprzez transmisję w TVP Bydgoszcz oraz streaming w internecie – organizacja, następujących po sobie i tworzących jedną całość artystycznych wydarzeń, które realizowane będą w trzech miastach, które odwiedził Jan Paweł II w trakcie swoich pielgrzymek do Ojczyzny: Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP we Włocławku – koncert tenora Piotra Buszewskiego przy akompaniamencie organów; Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy – wykonanie okolicznościowego utworu przez Orkiestrę Symfoniczną FP; projekcja multimedialna o Janie Pawle II na fasadzie Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.
  18 maja o godz. 12:00 sprawowana będzie Msza św. w toruńskiej Katedrze św. Janów, pod przewodnictwem JE Księdza Biskupa Wiesława Śmigla.
  Planowany jest także program dla młodszych mieszkańców naszego województwa. Na platformie edukacyjnej Kujawsko-Pomorska Szkoła Internetowa, w dniu 18 maja br. przeprowadzone będą, we współpracy z działającym na Wydziale Teologicznym UMK Laboratorium św. Jana Pawła II, lekcje on-line dla szkół podstawowych i średnich o naszym patronie.
  Całą naszą wspólnotą parafialną zechciejmy włączyć w te obchody. Wyrazem łączności w dziękczynieniu za dar życia Św. Jana Pawła II niech będą wizerunki Papieża umieszczone w oknach domów i mieszkań oraz flagi papieskie i narodowe zawieszone na domach.
   
 • W naszej wspólnocie parafialnej również chcemy uczcić setną rocznice urodzin św. Jana Pawła II. W poniedziałek 18 maja, po zakończeniu każdej Mszy św. modlić się będziemy litanią do św. Jana Pawła II i zaśpiewamy dziękczynne Te Deum. Po Mszy św. o godz. 830 chcemy przypomnieć słowa papieża Polaka, które wypowiadał do nas podczas pielgrzymek do ojczyzny. Fragmentów przemówień będzie można słuchać do godz. 10.00. O godz. 15.00 pomodlimy się koronką do Bożego Miłosierdzia dziękując Panu Bogu za dar papieża Polaka, a po zakończonej modlitwie nastąpi obrzęd Komunii Świętej dla tych, którzy w tym dniu nie będą uczestniczyli w Mszy św. Następnie do godz.16.00 oraz przed nabożeństwem majowym od godz. 17.00, również zapraszamy do wspólnego słuchania przesłania Ojca świętego, jakie pozostawił nam w czasie swoich pielgrzymek do Polski. Pamiętajmy o tym, że musimy stosować się do przepisów sanitarnych i w kościele nie może przebywać więcej niż 67 osób. Dlatego zwracamy się z prośbą do osób, które tego dnia będą pragnęły się wybrać do naszej Bazyliki na planowane przez nas inicjatywy, aby uczestniczyć w jednym wydarzeniu w kościele i umożliwić innym osobom udział w modlitwie.
   
 • Wielu parafian i Grudziądzan nosi w swojej pamięci i w sercu spotkania z Janem Pawłem II. Zapraszamy w roku jubileuszu setnej rocznicy urodzin Papieża z Polski i Honorowego Obywatela Grudziądza do podzielenia się swoimi wspomnieniami z tych spotkań. Dlatego od maja będziemy drukowali na łamach miesięcznika parafialnego „Nowiny Parafialne” nadesłane wspomnienia. Można je przekazywać drogą elektroniczną na adres parafia@bazylika-grudziadz.pl lub poczta tradycyjną na adres parafii, czy też osobiście w kancelarii parafialnej. Mile widziane zdjęcia z tych spotkań. Tekst maszynopisu nie powinien przekraczać 40 wierszy czcionką 11, a teksty pisane ręcznie jednej strony formatu A4. Serdecznie zachęcamy do odnowienia tych niezapomnianych wspomnień i podzielenia się z nimi z innymi by ocalić je od zapomnienia. Przekazanie tekstu i fotografii będzie traktowane jako zgoda do ich publikacji.
   
 • Nabożeństwa majowe w naszej Bazylice codziennie o godzinie 17.30. Z zachowaniem wszelkich zarządzeń władz sanitarnych i państwowych zachęcamy do uczestnictwa w nabożeństwach majowych. 
   
 • W maju transmitujemy drogą internetową Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w łączności z nabożeństwem majowym o godz. 17.30: www.facebook.com/bazylikagdz lub www.bazylika-grudziadz.pl
   
 • W sobotę 30 maja odbędą się w toruńskiej katedrze święcenia prezbiteratu, a w sobotę 6 czerwca – święcenia diakonatu. Chcemy naszą modlitwą ogarnąć przyszłych prezbiterów i diakonów oraz prosić Pana Boga o nowe, święte i liczne powołania do kapłaństwa. Od czwartku 21 maja w łączności z nabożeństwem majowym modlić się będziemy w tej intencji.
   
 • Przypominamy o udzielonej z racji epidemii dyspensie Biskupa Toruńskiego od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach Świętych. Dyspensa dotyczy wszystkich wiernych Diecezji Toruńskiej oraz wszystkich osób przebywających na jej terenie i pozostaje w mocy aż do odwołania. Jednocześnie informujemy, że według nowych rozporządzeń sanitarnych czasie sprawowanej liturgii w Bazylice może przebywać 67 osób. Wierni gromadzący się na liturgii i poza nią są zobowiązani do zasłaniania ust i nosa maseczką ochronną, przyłbicą bądź częścią odzieży. I co bardzo ważne zachowują od siebie odstęp (2 metry) czy to w ławkach, czy w procesji do Komunii Św., czy przy wychodzeniu z kościoła. Przypominamy również, że do końca czerwca sprawujemy w niedziele dodatkowe Msze św. o godz. 15.00 – do Miłosierdzia Bożego o oddalenie epidemii i o godz. 17.00 - w intencji pracowników służby zdrowia z Grudziądza.
   
 • Wyrażamy wdzięczność środkom społecznego przekazu za transmisje liturgii w telewizji, radiu i internecie. Nie powinno to jednak osłabić naszej woli do przystępowania do sakramentów świętych w naszej świątyni. Ci, którzy – z powodu wprowadzonych limitów – nie mają takiej możliwości w niedzielę, mogą uczestniczyć w Mszach św. w inne dni tygodnia.  Ojciec Święty Franciszek przestrzegł przed niebezpieczeństwem ograniczania praktykowania wiary wyłącznie do wymiaru wirtualnego. Ponadto przypominamy, że Bazylika przez cały dzień pozostaje otwarta by można było nawiedzać świątynię na osobistą adorację Najświętszego Sakramentu, czy modlitwę przed obrazem Matki Bożej łaskawej – Opiekunki Grudziądza.
   
 • Za tydzień w niedzielę 24 maja obchodzić będziemy uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Zachęcamy do korzystania z sakramentu pokuty i pojednania.  Do 7 czerwca trwa w tym roku czas spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej. Przypominamy, że w naszej Bazylice można przystąpić do spowiedzi 15 minut przed każdą Mszą św. Kapłani spowiadają również w środy od 17.30 do 18.00 i w soboty od 17.00 do 18.00. 
   
 • W związku z możliwością spotkania się w kościele jednocześnie w większej liczbie osób tak jak to było zapowiadane zapraszamy na spotkanie rodziców dzieci, które przygotowują się do przyjęcia I Komunii św. Stosując się do obowiązującego nas reżimu sanitarnego spotkamy się dwóch grupach. Prosimy by od każdego dziecka przyszedł tylko jeden rodzic, bez dziecka w maseczce, zachowując odpowiedni dystans od innych uczestników spotkania. Celem spotkania jest tak jak to już informowaliśmy wspólne zaplanowanie przygotowania i uroczystości I Komunii św. w tych szczególnych okolicznościach, gdyż w planowanym wcześniej terminie 30 i 31 maja uroczystość nie będzie mogła się odbyć. Uczestników spotkania podzieliliśmy na dwie grupy według deklarowanych wcześniej terminów Uroczystości I Komunii Św. 
  Pierwszą grupę zapraszamy na spotkanie w dniu 23.05.2020r. (sobota) o godz. 16.30, dla rodziców dzieci zgłoszonych do
  I Komunii św. we wcześniejszych deklaracjach na dzień 30.05.2020r.
  Drugą grupę zapraszamy 24.05.2020r. (niedziela) o godz. 14.00, dla rodziców dzieci zgłoszonych do I Komunii św. we wcześniejszych deklaracjach na dzień 31.05.2020r.
  Gdyby komuś nie pasował proponowany termin proszę przyjść na spotkanie z rodzicami drugiej grupy.
   
 • Bardzo dziękujemy również za ofiary składane na potrzeby parafii do puszek w kościele i na konto parafialne. Bóg zapłać!
   
 • W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
  • Śp. Cecylia Górska
  • Śp. Henryk Przybyłek

    

V NIEDZIELA WIELKANOCNA
10.05.2020 r.

 • Nabożeństwa majowe w naszej Bazylice codziennie o godzinie 17.30. Z zachowaniem wszelkich zarządzeń władz sanitarnych i państwowych zachęcamy do uczestnictwa w nabożeństwach majowych. Niech staną się one okazją do powrócenia do życia sakramentalnego osób, które tego pragną.
   
 • W maju transmitujemy drogą internetową Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w łączności z nabożeństwem majowym o godz. 17.30: www.facebook.com/bazylikagdz lub www.bazylika-grudziadz.pl
   
 • Przypominamy o udzielonej z racji epidemii dyspensie Biskupa Toruńskiego od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach Świętych. Dyspensa dotyczy wszystkich wiernych Diecezji Toruńskiej oraz wszystkich osób przebywających na jej terenie i pozostaje w mocy aż do odwołania. Jednocześnie przypominamy, że w czasie sprawowanej liturgii w Bazylice może przebywać 40 osób. Wierni gromadzący się na liturgii i poza nią są zobowiązani do zasłaniania ust i nosa maseczką ochronną, przyłbicą bądź częścią odzieży. Przypominamy również, że do czerwca sprawujemy w niedziele dodatkowe Msze św. o godz. 15.00 i o godz. 17.00.
   
 • Zachęcamy do korzystania z transmisji telewizyjnych radiowych i internetowych a przede wszystkim do modlitwy w swoich domach, modlitwy rodzinnej, czytania Pisma Świętego, modlitwy różańcowej, litanii do Matki Bożej codziennie o godz. 20.30 w intencji „osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia”.

  Wyrażamy wdzięczność środkom społecznego przekazu za transmisje liturgii w telewizji, radiu i internecie. Nie powinno to jednak osłabić naszej woli do przystępowania do sakramentów świętych w naszej świątyni. Ci, którzy – z powodu wprowadzonych limitów – nie mają takiej możliwości w niedzielę, mogą uczestniczyć w Mszach św. w inne dni tygodnia.  Ojciec Święty Franciszek przestrzegł przed niebezpieczeństwem ograniczania praktykowania wiary wyłącznie do wymiaru wirtualnego. Ponadto przypominamy, że Bazylika przez cały dzień pozostaje otwarta by można było nawiedzać świątynię na osobistą adorację Najświętszego Sakramentu, czy modlitwę przed obrazem Matki Bożej ławskawej – Opiekunki Grudziądza.
   
 • W duchu miłości bliźniego prosimy też o życzliwość i wzajemną roztropną pomoc sąsiedzką szczególnie wobec osób samotnych i starszych pozostających w domach. 
   
 • W środę 13 maja mija 103 rocznica objawień Maryjnych w Fatimie. W związku z tym w tym dniu zapraszamy na pierwsze w tym roku nabożeństwo fatimskie. O 17.30 nabożeństwo majowe i Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, przed obrazem Matki Bożej Łaskawej. Po Mszy o godz. 18.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwa różańcowa. Maryja w Fatimie kierowała do wszystkich prośbę o odmawianie różańca i o czynienie pokuty. Niech kolejna rocznica objawień Maryjnych w Fatimie, w obecnej sytuacji epidemii w jakiej znalazł się cały świat i nasza ojczyzna, będzie dla nas szczególnie wyjątkowym zaproszeniem do odpowiedzenia na prośbę Maryi. Odmawiajmy różaniec, czyńmy pokutę i ofiarujmy nasze małe umartwienia Panu Bogu w intencji nawrócenia grzeszników. 
   
 • Z inicjatywy Ojca Świętego Franciszka Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego skierowała do Przewodniczących Episkopatów całego świata prośbę, aby czwartek 14 maja br. uczynić dniem modlitwy, postu i dzieł miłosierdzia w intencji powstrzymania epidemii koronawirusa. Do modlitwy w podanej intencji włączą się również – zgodnie z własną wiarą i tradycją – przedstawiciele różnych religii, aby w ten sposób zjednoczyć całą ludzkość we wspólnym błaganiu o ustanie pandemii i przezwyciężenie jej konsekwencji.
   
 • Do 7 czerwca trwa w tym roku czas spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej. Jednocześnie informujemy że w naszej Bazylice można przystąpić do spowiedzi 15 minut przed każdą Mszą św. Kapłani spowiadają również w środy od 17.30 do 18.00 i w soboty od 17.00 do 18.00.
   
 • Bardzo dziękujemy również za ofiary składane na potrzeby parafii do puszek w kościele i na konto parafialne. Bóg zapłać!
   
 • Duszpasterstwo Służby Zdrowia Diecezji Toruńskiej i Kujawsko-Pomorska Okręgowa Izba Lekarska w Toruniu, w imieniu personelu medycznego i pacjentów szpitali, zwraca się do wszystkich Diecezjan i tych Osób, którym na sercu leży dobro i ludzkie bezpieczeństwo, o wsparcie zbiórki na zakup sprzętu medycznego w postaci środków ochrony osobistej dla naszych Braci i Sióstr Medyków zmagających się z pandemią koronawirusa. Zachęcamy wszystkich do wyciągnięcia pomocnej dłoni, by chronić życie tych, którzy z oddaniem i wielkim zaangażowaniem niosą ratunek innym. Wpłat darowizny można dokonywać na numer celowego subkonta Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Lekarskiej w Toruniu: 36 1240 4009 1111 0010 9804 6376 w opisie przelewu podając: darowizna dla Izby Lekarskiej – koronawirus.
   
 • Biskup toruński Wiesław Śmigiel wzywa wiernych do modlitewnego wsparcia sióstr szarytek z Chełmna i ich podopiecznych. Klasztor i placówki prowadzone przez siostry zostały dotknięte epidemią koronawirusa. Jeszcze do niedawna Siostry Miłosierdzia, znane jako szarytki z Chełmna, same niosły pomoc potrzebującym. Niestety podczas niesienia pomocy chorym i cierpiącym siostry zostały zarażone koronawirusem. Część z nich przebywa w izolatorium w Ciechocinku, a część w szpitalu zakaźnym w Grudziądzu. Jedna siostra zakonna zmarła. 
  Siostry prowadzą Dom Opieki Społecznej oraz ośrodek dla niepełnosprawnych dzieci, wydają także żywność bezdomnym i ubogim. Na skutek epidemii Covid-19 placówka objęta jest kwarantanną, a wszystkim siostrom, pracownikom i podopiecznym przeprowadzono testy na obecność wirusa. Na szczęście u wszystkich podopiecznych wyniki testów są negatywne.
  Biskup toruński Wiesław Śmigiel prosi wszystkich wiernych, by otoczyli tę wyjątkowo trudną sytuację swoją modlitwą. - Módlmy się do Jezusa, Króla Miłosierdzia o opiekę nad siostrami, pracownikami świeckimi i ich rodzinami oraz nad podopiecznymi. Niech Maryja, Uzdrowienie chorych, wyprasza łaskę zdrowia i będzie umocnieniem w tym trudnym czasie - apeluje Ksiądz Biskup, zapewniając o codziennej modlitwie w intencji wszystkich dotkniętych pandemią.
   
 • W związku z przypadającą na 18 maja 100. rocznicą urodzin św. Jana Pawła II, patrona województwa kujawsko-pomorskiego, urząd marszałkowski planuje organizację szeregu wydarzeń, chcąc w ten sposób godnie uczcić tę ważną dla naszej regionalnej społeczności rocznicę.
  Wszystkie planowane przedsięwzięcia mają odbywać się, w związku z reżimem sanitarnym związanym z COVID-19, bez udziału publiczności, stąd ich transmisja dostępna będzie w Internecie i regionalnej telewizji. Informacje i kanały transmisji publikować będziemy na bieżąco na naszej stronie internetowej www.kujawsko-pornorskie.pl
  17 maja planujemy – poprzez transmisję w TVP Bydgoszcz oraz streaming w Internecie – organizację, następujących po sobie i tworzących jedną całość artystycznych wydarzeń, które realizowane będą w trzech miastach, które odwiedził Jan Paweł II w trakcie swoich pielgrzymek do Ojczyzny: Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP we Włocławku – koncert tenora Piotra Buszewskiego przy akompaniamencie organów; Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy – wykonanie okolicznościowego utworu przez Orkiestrę Symfoniczną FP; projekcja multimedialna o Janie Pawle II na fasadzie Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.
  18 maja nasze obchody rozpoczniemy o godz. 12:00 uroczystą Mszą św. w toruńskiej Katedrze śś. Janów, pod przewodnictwem JE Księdza Biskupa Wiesława Śmigla.
  Planujemy także program dla młodszych mieszkańców naszego województwa. Na naszej platformie edukacyjnej Kujawsko-Pomorska Szkoła Internetowa, w dniu 18 maja br. przeprowadzone będą, we współpracy z działającym na Wydziale Teologicznym UMK Laboratorium św. Jana Pawła II, lekcje on-line dla szkół podstawowych i średnich o naszym patronie.
  Całą naszą wspólnotą parafialną zechciejmy włączyć w te obchody. Wyrazem łączności w dziękczynieniu za dar życia Św. Jana Pawła II niech będą wizerunki Papieża umieszczone w oknach domów i mieszkań od czwartku (14 maja) do poniedziałku (18 maja) oraz flagi papieskie i narodowe zawieszone na domach.
   
 • W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
  • Śp. Krystyna Głowińska
  • Śp. Maksymilian Borowski
    

IV NIEDZIELA WIELKANOCNA
3.05.2020 r.

 • Zapraszamy na nabożeństwa majowe do naszej Bazyliki codziennie o godzinie 17.30.
   
 • Przeżywamy dziś czwartą niedzielę wielkanocną zwaną niedzielą Dobrego Pasterza. Modlimy się w tym dniu o powołania kapłańskie, misyjne i zakonne z naszej wspólnoty parafialnej. Dziś, z racji przypadającego święta państwowego - rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja - o godz. 10.00 sprawowana będzie Msza św. w intencji Ojczyzny. Nie odbędzie się dziś tradycyjne spotkanie formacyjne róż różańcowych i wymiana tajemnic. Prosimy członków żywego różańca, aby przez najbliższy miesiąc modlić się rozważając dalej tę samą tajemnicę różańca.
   
 • W maju transmitujemy drogą internetową Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w łączności z nabożeństwem majowym o godz. 17.30: www.facebook.com/bazylikagdz lub www.bazylika-grudziadz.pl
   
 • Zachęcamy do korzystania z transmisji telewizyjnych radiowych i internetowych a przede wszystkim do modlitwy w swoich domach, modlitwy rodzinnej, czytania Pisma Świętego i modlitwy różańcowej codziennie o godz. 20.30 w intencji „osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia”.
   
 • W czwartek 7 maja przypada pierwszy czwartek miesiąca. Zapraszamy na adoracje Najświętszego Sakramentu od godz. 17.00 do 18.00. Zachęcamy również do spowiedzi świętej. Kapłani spowiadać będą przez cały czas adoracji. 
   
 • W piątek 8 maja obchodzimy uroczystość św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Niech wspomnienie patrona Polski stanie się dla nas okazją do modlitwy w intencji Ojczyzny. Z racji uroczystości nie obowiązuje nas w tym dniu post piątkowy. O godz. 20.00 zapraszamy na comiesięczny Apel Maryjny przed obrazem Matki Bożej Łaskawej, Opiekunki Grudziądza. 
   
 • Przypominamy o udzielonej z racji epidemii dyspensie Biskupa Toruńskiego od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach Świętych. Dyspensa dotyczy wszystkich wiernych Diecezji Toruńskiej oraz wszystkich osób przebywających na jej terenie i pozostaje w mocy aż do odwołania. 
   
 • Jeżeli osoby chore, które odwiedzamy co miesiąc z sakramentalną posługą, pragną przyjąć komunię święta, prosimy by kontaktowały się bezpośrednio z posługującym kapłanem. Można też zadzwonić do kancelarii parafialnej lub na parafialny numer nagłych wezwań do chorych: 530 090 680. Przypominamy, że w sytuacjach zagrożenia życia odwiedzamy chorych z posługą sakramentalną. W takim przypadku prosimy dzwonić do księdza dyżurującego pod podany wyżej numer telefonu.
   
 • W duchu miłości bliźniego prosimy też o życzliwość i wzajemną roztropną pomoc sąsiedzką szczególnie wobec osób samotnych i starszych pozostających w domach. 
   
 • Aż do 7 czerwca trwa w tym roku czas spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej. Jednocześnie informujemy że w naszej Bazylice można przystąpić do spowiedzi 15 minut przed każdą Mszą św. Kapłani spowiadają również w środy od 17.30 do 18.00 i w soboty od 17.00 do 18.00.
   
 • Bardzo dziękujemy również za ofiary składane na potrzeby parafii do puszek w kościele i na konto parafialne. Bóg zapłać !
   
 • W ciągle zmieniającej się rzeczywistości w jakiej żyjemy trudno jest z całą pewnością cokolwiek planować. Dotyczy to również uroczystości I Komunii Świętej. Jednak jakieś decyzje musimy w tym momencie podjąć. Wiemy na pewno, że uroczystości I Komunii Świętej w naszej Bazylice w planowanym terminie 30 i 31 maja nie odbędą się. Na dzień dzisiejszy planujemy tę uroczystość na 26 i 27 września 2020 roku, jednak ostateczną decyzję będziemy mogli podjąć wspólnie z rodzicami, kiedy będzie możliwe bezpieczne przygotowanie i przeprowadzenie tej uroczystości, gdy dzieci powrócą do szkoły i będzie możliwe spotkanie z rodzicami. Przed nowym terminem uroczystości, po tak długiej przerwie będziemy potrzebowali minimum trzech tygodni, by dobrze duchowo przygotować dzieci.
   
 • Każdego roku od maja istniała możliwość zwiedzania wierzy kościoła. W związku z trwającą epidemią w tym roku nie będzie to możliwe do odwołania.
   
 • Duszpasterstwo Służby Zdrowia Diecezji Toruńskiej i Kujawsko-Pomorska Okręgowa Izba Lekarska w Toruniu, w imieniu personelu medycznego i pacjentów szpitali, zwraca się do wszystkich Diecezjan i tych Osób, którym na sercu leży dobro i ludzkie bezpieczeństwo, o wsparcie zbiórki na zakup sprzętu medycznego w postaci środków ochrony osobistej dla naszych Braci i Sióstr Medyków zmagających się z pandemią koronawirusa. Zachęcamy wszystkich do wyciągnięcia pomocnej dłoni, by chronić życie tych, którzy z oddaniem i wielkim zaangażowaniem niosą ratunek innym. Wpłat darowizny można dokonywać na numer celowego subkonta Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Lekarskiej w Toruniu: 36 1240 4009 1111 0010 9804 6376 w opisie przelewu podając: darowizna dla Izby Lekarskiej – koronawirus.
   
 • W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
  • Śp. Jerzy Radziszewski
  • Śp. Henryk Hajec
  • Śp. Krystyna Grabowska
  • Śp. Krystyna Kankowska
    

​​IV Niedziela Zwykła - 2016.01.31