Ogłoszenia Parafialne


ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO
28.05.2023 r.

 • Obchodzimy dziś Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Odpust w parafii Ducha Świętego.
   
 • Kończy się miesiąc maj. Nabożeństwa majowe w naszej Bazylice sprawowane są do środy 31 maja o godzinie 17.30 – ostatnie w tym roku nabożeństwo majowe sprawowane będzie w łączności z wieczorną nowenną o godz. 17.30, przed obrazem Matki Bożej Łaskawej, pół godziny wcześniej modlitwa różańcowa prowadzona przez Żywy Różaniec. Natomiast od czwartku 1 czerwca zapraszamy na nabożeństwa ku czci Serca Pana Jezusa codziennie o godzinie 17.30 
   
 • Dzisiaj o godz. 10.00 w bazylice będzie miała miejsce uroczystość I Komunii Św. dzieci z naszej parafii. Ogarnijmy je i ich rodziny naszą szczególną modlitwą. Informujemy też, że przed tą uroczystością jak i w czasie jej trwania w niedzielę, nie będzie można parkować samochodów na placu przykościelnym. Wszystkich uczestniczących zazwyczaj w niedzielnej Mszy św. o godz. 10.00 a nie związanych z dziećmi, które przyjmą w tym dniu I Komunię św. zachęcamy do udziału w Mszy św. o innej godzinie.
   
 • W ramach dziękczynienia Panu Bogu za dar Eucharystii, dzieci pierwszokomunijne przez tzw. biały tydzień, będą uczestniczyły w odświętnych strojach we Mszy św. sprawowanej od poniedziałku 29 maja do piątku 2 czerwca o godz. 16.30.
   
 • Dzisiaj o godz. 13.30 Ks. Sebastian Żyła będzie sprawował Mszę świętą Prymicyjną (uwaga! z racji prymicji w niedzielę 28 maja nie będzie Mszy św. o godz. 13.00).
   
 • Ks. Paweł Miotk Mszę świętą Prymicyjną będzie sprawował w sobotę 3 czerwca o godz. 12.00. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy pod przewodnictwem nowo wyświęconych kapłanów pochodzących z naszej parafii.
   
 • Jutro w poniedziałek 29 maja obchodzimy święto NMP Matki Kościoła. Msze święte w naszym kościele według porządku dnia powszedniego.
   
 • Jutro 29 maja przypada rocznica święceń kapłańskich Biskupa Toruńskiego ks. bpa Wiesława Śmigla. Pamiętajmy w modlitwie o naszym księdzu biskupie.
   
 • W poniedziałek 29 maja w parafii św. Józefa Oblubieńca w Grudziądzu – Mniszku odbędzie się uroczystość wprowadzenia relikwii i poświęcenia pomnika bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uroczystość rozpocznie się Mszą św. o godz. 18.00.
   
 • W czwartek 1 czerwca obchodzimy święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Niech to święto będzie dla nas zachęta do modlitwy o świętość kapłanów i o nowie, liczne i święte powołania kapłańskie i zakonne, zwłaszcza z naszej wspólnoty parafialnej. To także pierwszy czwartek miesiąca. O godz. 17.15 rozpocznie się „Godzina Święta” adoracja Najświętszego Sakramentu” i okazja do spowiedzi św., zwłaszcza dla kandydatów do bierzmowania.
   
 • W pierwszy piątek miesiąca 2 czerwca spowiedź od godz. 15.30 i o godz. 16.30 Msza św. Ksiądz Proboszcz i ks. Artur w tym dniu odwiedzą chorych z posługą sakramentalną.
   
 • W pierwszą sobotę miesiąca 3 czerwca o godz. 8.30 zostanie odprawiona Msza św. z aktem zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi i nabożeństwo pierwszosobotnie. Tego dnia kolejny męski różaniec w Grudziądzu odbędzie się przy Oknie Życia im. Bł. Marii Luizy Merket na terenie Zgromadzenia Sióstr Elżbietanek w Grudziądzu przy ul. Mikołaja z Ryńska 9/15. Rozpoczęcie w kaplicy zakonnej o godz. 10.40 – rozważanie, o godz. 11.00 Msza św. i o godz. 12.00 modlitwa różańcowa w intencji wynagradzającej. Pamiętajmy, że tego dnia w Bazylice o godz. 12.00 Mszę św. prymicyjna będzie sprawował ks. Paweł Miotk.
   
 • Za tydzień w niedzielę 4 czerwca na Mszy św. o godz. 11.30 dzieci z czwartych klas szkół podstawowych przeżywać będą rocznicę przyjęcia I Komunii św. Dzieci przychodzą w odświętnych strojach (jeżeli to możliwe w albach komunijnych) i gromadzą się o godz. 11.15 przy krzyżu misyjnym, skąd wyruszy procesja do kościoła. Spowiedź dla dzieci przeżywających rocznicę I Komunii św. i ich rodziców w sobotę 3 czerwca od 17.00 do 18.00.
   
 • Dzieci, które jak co roku chcą czynnie współtworzyć procesje Bożego Ciała sypiąc kwiaty przed Najświętszym Sakramentem lub niosąc symboliczne poduszki procesyjne zapraszamy na próby z Siostrą Kamilą. Próby odbędą się na placu przed bazyliką w poniedziałek, wtorek i środę 5, 6 i 7 czerwca o godz. 16.30. 
   
 • Jak co roku serdecznie zapraszamy młodzież do wyjazdu na spotkanie młodych do Lednicy. Wyjazd młodzieży z parafii Grudziądza i ich opiekunów w sobotę będzie miał miejsce 3 czerwca o godz. 7.00 z placu przy kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Grudziądzu. Powrót w godzinach nocnych. Koszt wyjazdu wynosi 80 zł. Cena obejmuje przejazd autokarem, pakiet pielgrzyma oraz ubezpieczenie. Zapisywać się można również w naszym biurze parafialnym.
   
 • Przypominamy, iż istnieje możliwość zwiedzania wieży bazyliki w każdą sobotę o godz. 12.00. 
   
 • Do 4 czerwca, czyli do uroczystości Trójcy Przenajświętszej trwa czas spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej. Jeśli są jeszcze osoby, które nie przystąpiły do spowiedzi i komunii wielkanocnej, prosimy, by nie zaniedbywać tego naszego obowiązku. Przypominamy, że kapłani w bazylice spowiadają codziennie 15 min. przed każdą Mszą św. (nie ma spowiedzi w niedzielę przed Mszą św. o godz. 11.30) oraz w środy od 17.30 do 18.00 i w soboty od 17.00 do 18.00. 
   
 • Za tydzień w niedzielę 4 czerwca przeżywać będziemy uroczystość Trójcy Przenajświętszej. O godz. 17.00 spotkanie formacyjne wspólnoty Żywego Różańca i wymiana tajemnic. Jest to pierwsza niedziela miesiąca i tradycyjnie kolekta tej niedzieli będzie przeznaczona na potrzeby inwestycyjne parafii.
   
 • Przypominamy, że w każdy czwartek po Mszy św. o godz. 8.30 w naszej bazylice sprawowane jest nabożeństwo do św. Jana Pawła II. Serdecznie zapraszamy do modlitwy przez wstawiennictwo świętego papieża z Polski.
   
 • Centrum Nowe Życie w Bydgoszczy przy ulicy Farnej 8, oferuje pomoc małżeństwom, zajmując się przyczynowym leczeniem niepłodności z wykorzystaniem Naprotechnologii. Dzięki temu Centrum na świat przyszło już prawie 100 dzieci. Większości z tych par nie dawano nadziei na naturalne poczęcie, proponując kosztowne, mało skuteczne i nieetyczne in-vitro. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.nowe-zycie.pl
   
 • Diecezjalny Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy zaprasza małżeństwa pragnące podjąć się rodzicielstwa adopcyjnego, a także rodziny adopcyjne i naturalne potrzebujące pomocy psychologiczno-pedagogicznej, jak również kobiety w ciąży potrzebujące wsparcia, do zgłaszania się do Diecezjalnego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego w Toruniu, które mieści się w Centrum Dialogu przy Pl. Bł. ks. Frelichowskiego 1. Dane kontaktowe można znaleźć na plakacie w kruchcie.
   
 • Do nabycia jest tygodnik Niedziela z dodatkiem Bliżej życia z wiarą, a także Misyjne Drogi i najnowszy numer Nowin parafialnych.
   
 • W minionym tygodniu do wieczności odeszła:
  • Śp. Stefania Łazarska-Bonisławska
  • Śp. Danuta Bielicka
    

WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE
21.05.2023 r.

 • Obchodzimy dziś Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.
   
 • Dzisiaj po zakończeniu Mszy św. o godz. 13.00 katecheza dla kandydatów do bierzmowania, a o godz. 16.00 katecheza dla dorosłych w salce.
   
 • Trwa miesiąc maj. Zaplanujmy sobie czas na modlitwę do Matki Bożej. Nabożeństwa majowe w naszej Bazylice sprawowane są codziennie o godzinie 17.30, a dla dzieci od poniedziałku do piątku o godz. 16.30.
   
 • Trwają próby dla dzieci przed uroczystością pierwszokomunijną. Dzieci z grupy sobotniej spotykają się w poniedziałek i wtorek o godz. 15.50, a dzieci z grupy niedzielnej w środę i czwartek o godz. 15.50. Plan prób  wywieszony jest w gablocie ogłoszeń. Spowiedź przed I Komunią Świętą odbędzie się w piątek o godz. 15.30 dla grupy sobotniej oraz w sobotę o godz. 16.00 dla grupy niedzielnej.
   
 • W środę nabożeństwo majowe sprawowane będzie w łączności z wieczorną nowenną o godz. 17.30, przed obrazem Matki Bożej Łaskawej. Pół godziny wcześniej modlitwa różańcowa prowadzona przez Żywy Różaniec. 
   
 • W piątek 26 maja w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Grudziądzu odbędzie się czuwanie Maryjne połączone z pierwszym spotkaniem przedpielgrzymkowym. Wieczór modlitwy rozpocznie się Msza św. o godz. 18.00. Bezpośrednio po Mszy św. Nastąpi czuwanie, a po czuwaniu spotkanie przedpielgrzymkowe z agapą. Informacje dotyczące Pieszej Pielgrzymki Diecezji Toruńskiej znajdziemy również na stronie internetowej: pielgrzymka.diecezjatorun.pl
   
 • W sobotę 27 maja o godz. 8.30 sprawowana będzie Msza św. zbiorowa za zmarłych. Intencje można składać w biurze parafialnym i w zakrystii. 
   
 • W łączności z nabożeństwem majowym o godz. 17.30 trwamy na nowennie przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego  oraz nowennie przed święceniami prezbiteratu, które będą miały miejsce w sobotę 27 maja. Przypominamy też, że tego dnia nasi parafianie – dk. Sebastian Żyła w Toruniu i dk. Paweł Miotk we Wrocławiu, przyjmą świecenia kapłańskie. Ogarnijmy ich naszą modlitwą. Ks. Sebastian Mszę świętą Prymicyjną sprawował będzie w niedzielę 28 maja o godz. 13.30 ( uwaga! z racji prymicji w niedzielę 28 maja nie będzie Mszy św. o godz. 13.00), a ks. Paweł Mszę świętą Prymicyjną będzie sprawował w sobotę 3 czerwca o godz. 12.00. Już dziś zaplanujmy sobie czas by wziąć udział w tych uroczystościach.
   
 • W sobotę 27 maja i w niedzielę 28 maja o godz. 10.00 w bazylice będzie miała miejsce uroczystość I Komunii Św. dzieci z naszej parafii. Ogarnijmy je i ich rodziny naszą szczególną modlitwą. Informujemy też, że przed tą uroczystością jak i w czasie jej trwania, w sobotę i w niedzielę, nie będzie można parkować samochodów na placu przykościelnym. Wszystkich uczestniczących  zazwyczaj w niedzielnej Mszy św. o godz. 10.00 a nie związanych z dziećmi, które przyjmą w tym dniu I Komunię św. zachęcamy do udziału w Mszy św. o innej godzinie.
   
 • W wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego, w sobotę 27 maja, w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Grudziądzu odbędzie się czuwanie modlitewne prowadzone przez Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym z Grudziądza. Czuwanie rozpocznie się o godz. 20.00.
   
 • W niedzielę 4 czerwca na Mszy św. o godz. 11.30 dzieci z czwartych klas szkół podstawowych przeżywać będą rocznicę przyjęcia I Komunii św. Dzieci przychodzą w odświętnych strojach (jeżeli to możliwe w albach komunijnych) i gromadzą się o godz. 11.15 przy krzyżu misyjnym, skąd wyruszy procesja do kościoła. Spowiedź dla dzieci przeżywających rocznicę I Komunii św. i ich rodziców w sobotę 3 czerwca od 17.00 do 18.00.
   
 • W sobotę 27 maja przypada rocznica sakry ks. bpa Józefa Szamockiego a w poniedziałek 29 maja rocznica święceń kapłańskich Biskupa Toruńskiego ks. bpa Wiesława Śmigla. Pamiętajmy w modlitwie o naszych księżach biskupach.
   
 • Jak co roku serdecznie zapraszamy młodzież do wyjazdu na spotkanie młodych do Lednicy. Wyjazd młodzieży z parafii Grudziądza i ich opiekunów w sobotę będzie miał miejsce 3 czerwca o godz. 7.00 z placu przy kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Grudziądzu. Powrót w godzinach nocnych. Koszt wyjazdu wynosi 80 zł. Cena obejmuje przejazd autokarem, pakiet pielgrzyma oraz ubezpieczenie. Zapisywać się można również w naszym biurze parafialnym.
   
 • Przypominamy, iż istnieje możliwość zwiedzania wieży bazyliki w każdą sobotę o godz. 12.00. 
   
 • Trwa czas spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej. Przypominamy, że kapłani w bazylice spowiadają codziennie 15 min. przed każdą Msza św. oraz w środy od 17.30 do 18.00 i w soboty od 17.00 do 18.00.
   
 • Przypominamy, że w każdy czwartek po Mszy św. o godz. 8.30 w naszej bazylice sprawowane jest nabożeństwo do św. Jana Pawła II. Serdecznie zapraszamy do modlitwy przez wstawiennictwo świętego papieża z Polski.
   
 • Dyrekcja Państwowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia im. Stanisława Moniuszki w Grudziądzu ogłasza nabór na rok szkolny 2023/2024. Szkoła kształci w zakresie gry na : fortepianie, skrzypcach, altówce, wiolonczeli, kontrabasie, gitarze, akordeonie, klarnecie, saksofonie, flecie, fagocie, trąbce. Badania predyspozycji do kształcenia odbędą się 27 maja 2023 roku (sobota) o godz. 10.00 oraz 21 czerwca 2023 roku (środa) o godz. 16.00. Więcej informacji na temat rekrutacji oraz wniosek dla kandydata do szkoły można znaleźć na:  www.gov.pl/web/psmgrudziadz
   
 • Centrum Nowe Życie w Bydgoszczy przy ulicy Farnej 8, oferuje pomoc małżeństwom, zajmując się przyczynowym leczeniem niepłodności z wykorzystaniem Naprotechnologii. Dzięki temu Centrum na świat przyszło już prawie 100 dzieci. Większości z tych par nie dawano nadziei na naturalne poczęcie, proponując kosztowne, mało skuteczne i nieetyczne in-vitro. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.nowe-zycie.pl
   
 • Diecezjalny Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy zaprasza małżeństwa pragnące podjąć się rodzicielstwa adopcyjnego, a także rodziny adopcyjne i naturalne potrzebujące pomocy psychologiczno-pedagogicznej, jak również kobiety w ciąży potrzebujące wsparcia, do zgłaszania się do Diecezjalnego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego w Toruniu, które mieści się w Centrum Dialogu przy Pl. Bł. ks. Frelichowskiego 1. Dane kontaktowe można znaleźć na plakacie w kruchcie.
   
 • Do nabycia jest tygodnik Niedziela z dodatkiem Bliżej życia z wiarą, a także Misyjne Drogi.
   
 • W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
  • Śp. Małgorzata Wojciechowska
  • Śp. Jerzy Krzyś
  • Śp. Andrzej Górecki
  • Śp. Janina Ścibior
    

VI NIEDZIELA WIELKANOCNA
14.05.2023 r.

 • Procesja wielkanocna dzisiaj odbędzie się podczas Mszy św. o godz. 18.00 (prosimy o nie zastawianie drogi procesyjnej wokół bazyliki).
   
 • Trwa miesiąc maj. Zaplanujmy sobie czas na modlitwę do Matki Bożej. Nabożeństwa majowe w naszej Bazylice sprawowane są codziennie o godzinie 17.30, a dla dzieci od poniedziałku do piątku o godz. 16.30.
   
 • Trwają próby dla dzieci przed uroczystością pierwszokomunijną. Dzieci z grupy sobotniej spotykają się w poniedziałki i wtorki o godz. 15.50, a dzieci z grupy niedzielnej w środy i piątki o godz. 15.50. Plan prób  wywieszony jest w gablocie ogłoszeń.
   
 • We wtorek 16 maja obchodzimy święto św. Andrzeja Boboli – patrona Polski. 
   
 • W środę nabożeństwo majowe sprawowane będzie w łączności z wieczorną nowenną o godz. 17.30, przed obrazem Matki Bożej Łaskawej. Pół godziny wcześniej modlitwa różańcowa prowadzona przez Żywy Różaniec. 
   
 • Od czwartku 18 maja, w łączności z nabożeństwem majowym o godz. 17.30, rozpoczynamy nowennę przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego  oraz nowennę przed święceniami prezbiteratu, które w naszej diecezji będą miały miejsce w sobotę 27 maja. Przypominamy też, że tego dnia nasi parafianie – dk. Sebastian Żyła w Toruniu i dk. Paweł Miotk we Wrocławiu, przyjmą świecenia kapłańskie. Ogarnijmy ich naszą modlitwą. Ks. Sebastian Mszę świętą Prymicyjną sprawował będzie w niedzielę 28 maja o godz. 13.30 (uwaga! z racji prymicji w niedzielę 28 maja nie będzie Mszy św. o godz. 13.00), a ks. Paweł Mszę świętą Prymicyjną będzie sprawował w sobotę 3 czerwca o godz. 12.00. Już dziś zaplanujmy sobie czas by wziąć udział w tych uroczystościach.
   
 • W sobotę 27 maja i w niedzielę 28 maja o godz. 10.00 w bazylice będzie miała miejsce uroczystość I Komunii Św. dzieci z naszej parafii. Ogarnijmy je również i ich rodziny naszą szczególną modlitwą. Informujemy też, że przed tą uroczystością jak i w czasie jej trwania, w sobotę i w niedzielę, nie będzie można parkować samochodów na placu przykościelnym. Wszystkich uczestniczących zazwyczaj w niedzielnej Mszy św. o godz. 10.00 a nie związanych z dziećmi, które przyjmą w tym dniu I Komunię św. zachęcamy do udziału w Mszy św. o innej godzinie.
   
 • Za tydzień w niedzielę 21 maja obchodzić będziemy Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.
   
 • Kolejna katecheza dla kandydatów do bierzmowania odbędzie się za tydzień w niedzielę 21 maja po zakończeniu Mszy św. o godz. 13.00. Młodzież przygotowującą się do bierzmowania, zapraszamy również w piątek 19 maja na godz. 19.30 do naszej Bazyliki. Odbędzie się tego dnia kolejne spotkanie Grudziądzkiej Młodzieży Katolickiej. W ramach tego spotkania będziemy uczestniczyli w koncercie Ocalić od zapomnienia, zorganizowanym z okazji rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. W koncercie wykorzystane zostaną nagrania słów świętego Papieża skierowanych do młodzieży. Wykonawcami koncertu są solistki naszej parafialnej scholi Pueri Sancti Nicolai, pod kierunkiem pana Piotra Jezierskiego. Serdecznie zapraszamy wszystkich, nie tylko młodzież by przypomnieć sobie co mówił św. Jan Paweł II do młodych.
   
 • Majowa katecheza dla dorosłych odbędzie się w za tydzień niedzielę 21 maja o godz. 16.00.
   
 • Jak co roku serdecznie zapraszamy młodzież do wyjazdu na spotkanie młodych do Lednicy. Wyjazd młodzieży z parafii Grudziądza i ich opiekunów w sobotę będzie miał miejsce 3 czerwca o godz. 7.00 z placu przy kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Grudziądzu. Powrót w godzinach nocnych. Koszt wyjazdu wynosi 80 zł. Cena obejmuje przejazd autokarem, pakiet pielgrzyma oraz ubezpieczenie. Zapisywać się można również w naszym biurze parafialnym.
   
 • Przypominamy, iż istnieje możliwość zwiedzania wieży bazyliki w każdą sobotę o godz. 12.00. 
   
 • Trwa czas spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej. Przypominamy, że kapłani w bazylice spowiadają codziennie 15 min. przed każdą Msza św. oraz w środy od 17.30 do 18.00 i w soboty od 17.00 do 18.00.
   
 • Przypominamy, że w każdy czwartek po Mszy św. o godz. 8.30 w naszej bazylice sprawowane jest nabożeństwo do św. Jana Pawła II. Serdecznie zapraszamy do modlitwy przez wstawiennictwo świętego papieża z Polski.
   
 • Pragniemy poinformować, że tak jak każdego roku, w dniach od 1 do 12 sierpnia wyruszy z Grudziądza Piesza Pielgrzymka na Jasna Górę. Już dziś pragniemy zachęcić do wzięcia w niej udziału dlatego, że ten czas rekolekcji w drodze trzeba dobrze zaplanować wcześniej. Przewodnikiem grupy z Grudziądza jest ks. Mateusz Archita – wikariusz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego i u niego można uzyskać szczegółowe informacje. Czas pielgrzymowania jest dla wiernych głębokim przeżyciem duchowym, spotkaniem z żywym Chrystusem oraz z żywą wspólnotą Kościoła. Zachęcamy do wzięcia udziału w pielgrzymce. Informacje dotyczące Pieszej Pielgrzymki Diecezji Toruńskiej znajdziemy również na stronie internetowej: pielgrzymka.diecezjatorun.pl
   
 • Centrum Nowe Życie w Bydgoszczy przy ulicy Farnej 8, oferuje pomoc małżeństwom, zajmując się przyczynowym leczeniem niepłodności z wykorzystaniem Naprotechnologii. Dzięki temu Centrum na świat przyszło już prawie 100 dzieci. Większości z tych par nie dawano nadziei na naturalne poczęcie, proponując kosztowne, mało skuteczne i nieetyczne in-vitro. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.nowe-zycie.pl
   
 • Diecezjalny Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy zaprasza małżeństwa pragnące podjąć się rodzicielstwa adopcyjnego, a także rodziny adopcyjne i naturalne potrzebujące pomocy psychologiczno-pedagogicznej, jak również kobiety w ciąży potrzebujące wsparcia, do zgłaszania się do Diecezjalnego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego w Toruniu, które mieści się w Centrum Dialogu przy Pl. Bł. ks. Frelichowskiego 1. Dane kontaktowe można znaleźć na plakacie w kruchcie.
   
 • Do nabycia jest tygodnik Niedziela z dodatkiem Bliżej życia z wiarą, a także Misyjne Drogi.
   
 • W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
  • Śp. Wiesława Rezmer
  • Śp. Henryk Białochowski
  • Śp. Zenon Rydziński
    

V NIEDZIELA WIELKANOCNA
7.05.2023 r.

 • Procesja wielkanocna dzisiaj odbędzie się podczas Mszy św. o godz. 13.00, a w przyszłą niedzielę podczas Mszy św. o godz. 18.00 (prosimy o nie zastawianie drogi procesyjnej wokół bazyliki).
   
 • Trwa miesiąc maj. Zaplanujmy sobie czas na modlitwę do Matki Bożej. Nabożeństwa majowe w naszej Bazylice sprawowane są codziennie o godzinie 17.30, a dla dzieci od poniedziałku do piątku o godz. 16.30.
   
 • Dzisiaj kolekta na cele gospodarcze parafii. Bóg zapłać za składane ofiary.
   
 • Dzisiaj w czasie Mszy św. o godz. 10.00 kazanie wygłosi werbista o. Stanisław Lewandowski SVD, a po zakończeniu Mszy św. będzie można wysłuchać krótkiego koncertu organowego w wykonaniu o. Stanisława.  Po Mszy świętej o godz. 11.30 zapraszamy na spotkanie rodziców dzieci przygotowujących się do przyjęcia I Komunii Świętej. O godz. 17.00 odbędzie się spotkanie formacyjne dla róż różańcowych i wymiana tajemnic.
   
 • Informujemy, że od 8 maja rozpoczynają się próby dla dzieci przed uroczystością pierwszokomunijną. Dzieci z grupy sobotniej spotykają się w poniedziałki i wtorki o godz. 15.50, a dzieci z grupy niedzielnej w środy i piątki o godz. 15.50. Plan prób  wywieszony jest w gablocie ogłoszeń.
   
 • W poniedziałek 8 maja przeżywać będziemy  uroczystość św. Stanisława Biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. Msze św. tak jak w dzień powszedni. A na godz. 20.00 zapraszamy na Apel Maryjny przed obrazem Matki Bożej Łaskawej – opiekunki Grudziądza.
   
 • We wtorek 9 maja o godz. 17.00 III Zakon św. Franciszka zaprasza do wspólnej modlitwy za wstawiennictwem bł. Anieli Salawy.
   
 • W piątek 12 maj o godz. 11.00 w bazylice będzie sprawowana Msza św. w intencji Strażaków z miasta i powiatu połączona z poświęceniem kamienia węgielnego pod nową siedzibę Komendy Miejskiej PSP i Jednostki Ratowniczej. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.
   
 • W sobotę 13 maja mija 106 rocznica objawień Maryjnych w Fatimie. W związku z tym tego dnia zapraszamy na pierwsze w tym roku nabożeństwo fatimskie. Po Mszy o godz. 18.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwa różańcowa. W tym dniu wyjątkowo nie będzie nabożeństwa majowego o 17.30. Gdyż nabożeństwo to będzie połączone z nabożeństwem fatimskim po Mszy św. Maryja w Fatimie kierowała do wszystkich prośbę o odmawianie różańca i o czynienie pokuty. Niech kolejna rocznica objawień Maryjnych w Fatimie, będzie dla nas szczególnie wyjątkowym zaproszeniem do odpowiedzenia na prośbę Maryi. Odmawiajmy różaniec, czyńmy pokutę i ofiarujmy nasze małe umartwienia Panu Bogu w intencji nawrócenia grzeszników.
   
 • W przyszłą niedzielę, 14 maja po Mszy św. o godz. 10.00 spotkanie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej.
   
 • Kolejna katecheza dla kandydatów do bierzmowania odbędzie się w niedzielę 21 maja po zakończeniu Mszy św. o godz. 13.00. Młodzież przygotowującą się do bierzmowania, zapraszamy również w piątek 19 maja na godz. 19.30 do naszej Bazyliki. Odbędzie się tego dnia kolejne spotkanie Grudziądzkiej Młodzieży Katolickiej. W ramach tego spotkania będziemy uczestniczyli w koncercie Ocalić od zapomnienia, zorganizowanym z okazji rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. W koncercie wykorzystane zostaną nagrania słów świętego Papieża. Wykonawcami koncertu są solistki naszej parafialnej scholi Pueri Sancti Nicolai, pod kierunkiem pana Piotra Jezierskiego. Serdecznie zapraszamy.
   
 • Majowa katecheza dla dorosły odbędzie się w niedzielę 21 maja o godz. 16.00.
   
 • Przypominamy, iż istnieje możliwość zwiedzania wieży bazyliki do końca września, w każdą sobotę o godz. 12.00. 
   
 • Trwa czas spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej. Przypominamy, że kapłani w bazylice spowiadają codziennie 15 min. przed każdą Msza św. oraz w środy od 17.30 do 18.00 i w soboty od 17.00 do 18.00.
   
 • Przypominamy, że w każdy czwartek po Mszy św. o godz. 8.30 w naszej bazylice sprawowane jest nabożeństwo do św. Jana Pawła II. Serdecznie zapraszamy do modlitwy przez wstawiennictwo świętego papieża z Polski.
   
 • Jak co roku serdecznie zapraszamy młodzież na wyjazd na spotkanie młodych do Lednicy. Wyjazd w sobotę 3 czerwca o godz. 7.00 z placu przy kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Grudziądzu. Powrót w godzinach nocnych. Koszt wyjazdu wynosi 80 zł. Cena obejmuje przejazd autokarem, pakiet pielgrzyma oraz ubezpieczenie. Zapisywać się można w biurze parafialnym.
   
 • Pragniemy poinformować, że tak jak każdego roku, w dniach od 1 do 12 sierpnia wyruszy z Grudziądza Piesza Pielgrzymka na Jasna Górę. Już dziś pragniemy zachęcić do wzięcia w niej udziału dlatego, że ten czas rekolekcji w drodze trzeba dobrze zaplanować wcześniej. Przewodnikiem grupy z Grudziądza jest ks. Mateusz Archita – wikariusz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego i u niego można uzyskać szczegółowe informacje. Czas pielgrzymowania jest dla wiernych głębokim przeżyciem duchowym, spotkaniem z żywym Chrystusem oraz z żywą wspólnotą Kościoła. Zachęcamy do wzięcia udziału w pielgrzymce. Informacje dotyczące Pieszej Pielgrzymki Diecezji Toruńskiej znajdziemy również na stronie internetowej: pielgrzymka.diecezjatorun.pl
   
 • Centrum Nowe Życie w Bydgoszczy przy ulicy Farnej 8, oferuje pomoc małżeństwom, zajmując się przyczynowym leczeniem niepłodności z wykorzystaniem Naprotechnologii. Dzięki temu Centrum na świat przyszło już prawie 100 dzieci. Większości z tych par nie dawano nadziei na naturalne poczęcie, proponując kosztowne, mało skuteczne i nieetyczne in-vitro. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.nowe-zycie.pl
   
 • Diecezjalny Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy zaprasza małżeństwa pragnące podjąć się rodzicielstwa adopcyjnego, a także rodziny adopcyjne i naturalne potrzebujące pomocy psychologiczno-pedagogicznej, jak również kobiety w ciąży potrzebujące wsparcia, do zgłaszania się do Diecezjalnego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego w Toruniu, które mieści się w Centrum Dialogu przy Pl. Bł. ks. Frelichowskiego 1. Dane kontaktowe można znaleźć na plakacie w kruchcie.
   
 • Do nabycia jest tygodnik Niedziela z dodatkiem Bliżej życia z wiarą, oraz  kwietniowy numer Nowin parafialnych, a także Misyjne Drogi.
   
 • W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
  • Śp. Janusz Sokołowski
  • Śp. Ryszard Jędrzejewski