Ogłoszenia Parafialne


XX NIEDZIELA ZWYKŁA
14.08.2022 r.

 • Trwa nabór do Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu. Szczególnie w tym czasie prosimy o gorąca modlitwę w intencji nowych powołań.
   
 • Przypominamy, że w sierpniu w bazylice, tak jak w poprzednich latach, jest sprawowana w niedziele i święta dodatkowa Msza św. recytowana o godz. 19.30.
   
 • W poniedziałek 15 sierpnia obchodzimy uroczystość Wniebowzięcia NMP. Jest to święto zobowiązujące do uczestnictwa we Mszy św. Tego dnia przypada również rocznica „Cudu nad Wisłą” zwycięskiej bitwy pod Warszawa, która przerwała marsz Armii Czerwonej na Europę. Pamiętajmy o tym wydarzeniu i módlmy się za Ojczyznę, o pokój na Ukrainie i na całym świecie. Msze św. w Bazylice o godz. 6.30, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00, 18.00 i 19.30 (recytowana). Na Mszach św. o godz. 6.30, 8.30 i 10.00 tradycyjne błogosławieństwo zbóż, ziół, kwiatów i plonów ziemi. 15 sierpnia nawiedzając naszą Bazylikę można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
   
 • W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny15 sierpnia w naszym dekanacie święto patronalne obchodzi Parafia w Mokrem – suma odpustowa o godz. 12.00 (plan całego odpustu w sanktuarium w Mokrem wywieszony jest w gablocie) i Parafia Wniebowzięcia NMP w Grudziądzu przy ul. Moniuszki, suma odpustowa o godz. 16.00.
   
 • Parafia p.w. św. Józefa Oblubieńca oraz Zarząd Rejonowy Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Grudziądzu zapraszają do udziału w Pieszej Pielgrzymce z Grudziądza do Sanktuarium Maryjnego w Mokrem.  Pielgrzymka wyruszy 15 sierpnia o godzinie 7.00 z Kościoła p.w. św. Józefa Oblubieńca w Grudziądzu Mniszku. Trasa pielgrzymki przebiegać będzie: Szosą Toruńską, ul. Chełmińską, przy Kościele Podwyższenia Krzyża św. ok. godz. 8.00. Następnie ulicami: Bydgoską, Bora-Komorowskiego, Hallera, Focha, Mickiewicza, przy Kościele Niepokalanego Serca NMP ok. godz. 8.30. Dalej ulicami: Sienkiewicza, gen. Sikorskiego, Wybickiego, Legionów - przy Kościele NSPJ w Tarpnie około godziny 9.00. Następnie ul. Paderewskiego, Kwidzyńską do Mokrego. Suma odpustowa w Mokrem o godz. 12.00. Powrót do Grudziądza - specjalnym autobusem MZK o godzinie 14.00 (przystanek autobusowy przy Kościele w Mokrem). Informacje o pielgrzymce: Parafia św. Józefa Oblubieńca w Grudziądzu, ul. Droga Mazurska 1A, tel. 56 46 52 371. 
   
 • W poniedziałek 15 sierpnia zapraszamy na kolejny parafialny rajd rowerowy pamięci Obrońców Grudza z 1939 r. Wyjazd o godz. 15.00 z placu przy Bazylice. Trasa przejazdu: Grudziądz. Gać, Pokrzywno, Mełno, Gruta, Dąbrówka Królewska, Nicwałd, Wielkie Lniska, Tuszewo, Tarpno. Długość trasy około 35 km. W planie ognisko i kiełbaski. Serdecznie zapraszamy.
   
 • Biuro Radia Maryja serdecznie zaprasza na Msze św. dziękczynną sprawowaną w naszej Bazylice w środę 17 sierpnia o godz. 8.30. Po Mszy św. odbędzie się spotkanie w kawiarence.
   
 • Za tydzień w niedzielę 21 sierpnia odbędzie się w Grudziądzu Zjazd Kawalerzystów. Z tej okazji o godz. 10.00 w naszej Bazylice zostanie odprawiona uroczysta Msza św. w intencji Kawalerzystów II RP, ich Rodzin i Miłośników Kawalerii w Grudziądzu. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.
   
 • Również za tydzień w niedzielę 21 sierpnia o godz. 16.00 w kościele św. Maksymiliana odbędzie się kolejny koncert w ramach VI Grudziądzkiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kamerlanej. Będzie mnożna wysłuchać koncertu organowego Jakuba Manieckiego i Filipa Woźniaka.
   
 • W dniach 19 i 20 września organizujemy pielgrzymkę autokarową do Lasek i Warszawy. Odwiedzimy m.in. Sanktuarium bł. Matki Róży Czackiej oraz Archikatedrę Warszawską miejsce spoczynku bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, a także sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu. Planowany koszt to 350 zł od osoby, który obejmuje przejazd nocleg ze śniadaniem obiadokolację i ubezpieczenie. Nie obejmuje ewentualnych biletów wstępu do obiektów, które ewentualnie będziemy mieli czas i możliwość zwiedzać. Zapisy w biurze parafialnym. Wpłata minimum 100zł.
   
 • Nadal trwa ogólnopolska akcja Caritas Polska „PACZKA DLA UKRAINY”. Akcja polega na przygotowywaniu paczki o precyzyjnie określonej zawartości. Spis artykułów wywieszony jest w kruchcie i dostępny przy odbiorze kartonu. W zakrystii jest jeszcze kilka dostępnych kartonów. Gotowe paczki można dostarczyć do placówek Caritas lub do parafii. Zachęcamy do wzięcia udziału w tym dziele.
   
 • Studium Muzyki Kościelnej Diecezji Toruńskiej im. G.G. Gorczyckiego ogłasza nabór na rok szkolny 2022/2023. Nauka w Studium odbywa się na dwu kierunkach: organista i kantor. Kandydaci w dniu inauguracji winni przedstawić następujące dokumenty: podanie, opinia księdza proboszcza, świadectwo maturalne (jeśli nie ma, to ostatnio uzyskane świadectwo szkolne), ewentualny dyplom lub świadectwo szkoły muzycznej, 3 zdjęcia, opłatę rekrutacyjną. Wspomniane dokumenty można też przesyłać na adres studium. Inauguracja roku odbędzie się w siedzibie Studium Muzyki Kościelnej Diecezji Toruńskiej (budynek Wyższego Seminarium Duchownego przy placu bł. ks. Stefana Frelichowskiego 1 w Toruniu). Dodatkowe informacje można uzyskać u dyrektora SMK ks. Macieja Kępczyńskiego (tel. 602 142 621). Kandydaci mający chęć rozpoczęcia nauki w SMK nie muszą posiadać wykształcenia muzycznego (np. szkoła muzyczna). Oferta Studium Muzyki Kościelnej obejmuje także kształcenie od podstaw.
   
 • Wydział Teologiczny UMK w Toruniu w nowym roku akademickim 2022/2023 oferuje studia dzienne na kierunkach: Teologia i Nauki o Rodzinie. Służą one pogłębionej formacji intelektualnej i duchowej. Studia z zakresu Nauk o Rodzinie dają solidne przygotowanie do tego, aby absolwent umiał kompleksowo pomagać współczesnym rodzinom, ale także w świadomy sposób budować swoje relacje. Studia obejmują wiedzę z zakresu pedagogiki, socjologii, socjoterapii, teologii i innych obszarów. Więcej informacji na plakacie na tablicy w kruchcie.
   
 • Diecezjalny Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy zaprasza małżeństwa pragnące podjąć się rodzicielstwa adopcyjnego, a także rodziny adopcyjne i naturalne potrzebujące pomocy psychologiczno-pedagogicznej, jak również kobiety w ciąży potrzebujące wsparcia, do zgłaszania się do Diecezjalnego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego w Toruniu, które mieści się w Centrum Dialogu przy Pl. Bł. ks. Frelichowskiego 1. Dane kontaktowe można znaleźć na plakacie w kruchcie.
   
 • Katolickie Stowarzyszenie Ewangelizacyjne „Posłanie” zaprasza na rekolekcje charyzmatyczne „Ja, Pan, chcę być twoim lekarzem (Wj 15,28)” (Rafa – Bóg uzdrawia). Rekolekcje odbywają się w dniach 19-21 sierpnia 2022 r. w kaplicy szkolnej w parafii św. Józefa ul. św. Józefa 23/35 w Toruniu Prowadzi je  o. Józef Witko OFM. Więcej informacji o znajdziemy na stronie internetowej diecezji toruńskiej. 
   
 • Osoby w wieku od 18 do 65 roku życia, mieszkające na terenie województwa kujawsko pomorskiego, mogą wziąć w bezpłatnych szkoleniach podnoszących kwalifikacje zawodowe. Szkolenia finansowane są ze środków europejskich i będą realizowane również w okresie jesienno-zimowym. Tematy kursów oraz kontakt do zapisów znajduje się na plakacie informacyjnym wywieszonym w kruchcie. 
   
 • Do nabycia jest tygodnik Niedziela i Misyjne Drogi
   
 • W minionym tygodniu do wieczności odeszła:
  • Śp. Danuta Kołodziejczak

    

XIX NIEDZIELA ZWYKŁA
07.08.2022 r.

 • Dzisiaj na Mszach św. słowo Boże głosi o. Krzysztof Kołodyński SVD. Jego obecność, związana jest z pomocą ofiarom cyklonu na Madagaskarze. Wraz z grupą wolontariuszy i ludzi dobrej woli, organizuje zbiórkę na odbudowę szkoły dla sierot i biednych dzieci w Antanambao, która została zniszona przez cyklon w lutym br. Po każdej Mszy św. zapraszamy na Mały Malgaski Jarmark, gdzie można nabyć ciekawe przedmioty, tj. figurki, pamiątki w postaci kameleona, inne rzeczy uszyte ręcznie z materiału, a nawiązujące do wyspy Madagaskar. Szczególną obecnością cieszy się tzw. Zielona Strefa, gdzie można nabyć niespotykane sukulenty a wśród nich takie, które pochodzą z Czerwonej Wyspy. Będzie również możliwość złożenia ofiar do puszek. Prosimy o zabranie ULOTKI i podarowanie jej tym, o których wiemy, że mogą również wesprzeć ten szlachetny cel. W imieniu malgaskich dzieci, Ojciec Krzysztof dziękuje za wszelką pomoc w zorganizowaniu Małego Malgaskiego Jarmarku! Bóg zapłać!
   
 • Dzisiaj podczas Mszy św. o godz. 8.30 będziemy modlili się za uczestników i organizatorów kolejnego Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Artystów Niepełnosprawnych Teatru Życia im. Bpa Jana Chrapka – OPTAN 2022. O godz. 17.00 zapraszamy na spotkanie formacyjne członków Żywego Różańca. Również dzisiaj w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego o godz. 16.00 odbędzie się kolejny koncert w ramach Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej szczegóły na plakacie.
   
 • W poniedziałek 8 sierpnia o godz. 20.00 zapraszamy na Apel Maryjny przed obrazem Matki Bożej Łaskawej – opiekunki Grudziądza.
   
 • We wtorek 9 sierpnia na godz. 17.00 Świecki Zakon św. Franciszka zaprasza do wspólnej modlitwy za wstawiennictwem bł. Anieli Salawy.
   
 • W czwartek 11sierpnia, Mszą św. wieczorną o godz. 18.00 rozpoczynamy coroczną adorację Najświętszego Sakramentu w naszej parafii. Będzie ona trwała całą noc i w piątek do godz. 15.00. Szczegółowy plan wywieszony jest w gablocie i kruchcie. Pomagajmy sobie wzajemnie w dotarciu do kościoła na adorację, szczególnie w godzinach nocnych. Oczywiście do adoracji można włączyć się w każdym dogodnym dla siebie momencie. Zatroszczmy się o to, by Chrystus wystawiony w Najświętszym Sakramencie Ołtarza był prawdziwie adorowany przez tę dobę w naszej Bazylice. W czasie adoracji będzie dodatkowa możliwość skorzystania ze spowiedzi św. – w czwartek od 20.00 do 24.00.
   
 • W tym roku Msza św. w intencji ojczyzny, z okazji kolejnej rocznicy „Cudu nad Wisłą”, sprawowana będzie w sobotę 13 sierpnia o godz. 10.00. Msza św. odbędzie się z udziałem żołnierzy Wojska Polskiego. Zachęcamy wszystkich do wspólnej modlitwy w intencji ojczyzny.
   
 • W sobotę 13 sierpnia zapraszamy na nabożeństwo fatimskie. O godz. 18.00 będzie sprawowana Msza św. i po Mszy odbędzie się procesja różańcowa wokół świątyni i wystawienie Najświętszego Sakramentu do godz. 20.00. Maryja w Fatimie kierowała do wszystkich prośbę o odmawianie różańca i o czynienie pokuty. Niech kolejna rocznica objawień Maryjnych w Fatimie, w obecnej sytuacji ogromnego niepokoju w jakiej znalazł się cały świat i nasza ojczyzna, z powodu wojny na Ukrainie, będzie dla nas szczególnie wyjątkowym zaproszeniem do odpowiedzenia na prośbę Maryi. Odmawiajmy różaniec, czyńmy pokutę i ofiarujmy nasze małe umartwienia Panu Bogu w intencji nawrócenia grzeszników.
   
 • W poniedziałek 15 sierpnia zapraszamy na kolejny parafialny rajd rowerowy pamięci Obrońców Grudza z 1939 r. Wyjazd o godz. 15.00 z placu przy Bazylice. Trasa przejazdu: Grudziądz. Gać, Pokrzywno, Mełno, Gruta, Dąbrówka Królewska, Nicwałd, Wielkie Lniska, Tuszewo, Tarpno. Długość trasy około 35 km. W planie ognisko i kiełbaski. Serdecznie zapraszamy.
   
 • Trwa nabór do Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu. Szczególnie w tym czasie prosimy o gorąca modlitwę w intencji nowych powołań.
   
 • Przypominamy, że w sierpniu w bazylice, tak jak w poprzednich latach, jest sprawowana w niedziele i święta dodatkowa Msza św. recytowana o godz. 19.30.
   
 • Biuro Radia Maryja serdecznie zaprasza na Msze św. dziękczynną sprawowaną w naszej Bazylice 17 sierpnia o godz. 8.30. Po Mszy św. odbędzie się spotkanie w kawiarence.
   
 • W dniach 19 i 20 września organizujemy pielgrzymkę autokarową do lasek i Warszawy. Odwiedzimy m.in. Sanktuarium bł. Matki Róży Czackiej oraz Archikatedrę Warszawską miejsce spoczynku bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, a także sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu. Planowany koszt to 350 zł od osoby, który obejmuje przejazd nocleg ze śniadaniem obiadokolację i ubezpieczenie. Nie obejmuje ewentualnych biletów wstępu do obiektów, które ewentualnie będziemy mieli czas i możliwość zwiedzać. Zapisy w biurze parafialnym. Wpłata minimum 100zł.
   
 • Studium Muzyki Kościelnej Diecezji Toruńskiej im. G.G. Gorczyckiego ogłasza nabór na rok szkolny 2022/2023. Nauka w Studium odbywa się na dwu kierunkach: organista i kantor. Kandydaci w dniu inauguracji winni przedstawić następujące dokumenty: podanie, opinia księdza proboszcza, świadectwo maturalne (jeśli nie ma, to ostatnio uzyskane świadectwo szkolne), ewentualny dyplom lub świadectwo szkoły muzycznej, 3 zdjęcia, opłatę rekrutacyjną. Wspomniane dokumenty można też przesyłać na adres studium. Inauguracja roku odbędzie się w siedzibie Studium Muzyki Kościelnej Diecezji Toruńskiej (budynek Wyższego Seminarium Duchownego przy placu bł. ks. Stefana Frelichowskiego 1 w Toruniu). Dodatkowe informacje można uzyskać u dyrektora SMK ks. Macieja Kępczyńskiego (tel. 602 142 621). Kandydaci mający chęć rozpoczęcia nauki w SMK nie muszą posiadać wykształcenia muzycznego (np. szkoła muzyczna). Oferta Studium Muzyki Kościelnej obejmuje także kształcenie od podstaw.
   
 • Do nabycia jest tygodnik Niedziela i Misyjne Drogi
   
 • W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
  • Śp. Teresa Pliszka-Jankowska
  • Śp. Krystyna Mindt

    

XVIII NIEDZIELA ZWYKŁA
31.07.2022 r.

 • Dziękujemy Ks. Maciejowi Kępczyńskiemu, Dyrektorowi Studium Muzyki Kościelnej Diecezji Toruńskiej, za dzisiejszą pomoc duszpasterską w naszej wspólnocie.
   
 • Przypominamy, że w sierpniu w bazylice, tak jak w poprzednich latach, jest sprawowana w niedziele i święta dodatkowa Msza św. recytowana o godz. 19.30.
   
 • Dzisiaj jest ostatnia niedziela miesiąca. Wyjątkowo nie ma dziś tradycyjnej zbiórki ofiar na potrzeby Grudziądzkiego Centrum Caritas. Natomiast po Mszach świętych można złożyć ofiary na wsparcie organizacji pieszej pielgrzymki z Grudziądza na Jasną Górę. Pątnicy codziennie modlą się w intencji dobroczyńców, dzięki którym możliwe jest zorganizowanie pielgrzymki. Bóg zapłać za ofiary.
   
 • Spotkanie dla wszystkich uczestników tegorocznej pielgrzymki z Grudziądza na Jasną Górę odbędzie się w poniedziałek 1 sierpnia o godz. 18.30 w parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Grudziądzu.
   
 • We wtorek 2 sierpnia z naszej Bazyliki wyruszy Piesza Pielgrzymka z Grudziądza na Jasna Górę. O godz. 6.00 zostanie odprawiona Msza Święta po której nastąpi wymarsz pątników. Zachęcamy wszystkich parafian, dawnych pielgrzymów, rodziny pątników do wspólnej modlitwy i do odprowadzenia na pątniczy szlak grudziądzką grupę. Począwszy od tego dnia do dnia zakończenia pielgrzymki, 12 sierpnia w naszym sanktuarium będziemy trwali w duchowej, modlitewnej jedności z pątnikami z Grudziądza, odmawiając w łączności z Mszą św. o godz. 8.30 i 18.00 dziesiątek różańca w ich intencjach przed wizerunkiem patronki Grudziądzkiej Grupy Pielgrzymkowej. Zapraszamy wszystkich, którzy nie mogą wyruszyć na szlak pielgrzymkowy do wspólnej modlitwy każdego dnia w naszej Bazylice.
   
 • Rozpoczyna się sierpień, który tradycyjnie jest miesiącem trzeźwości. Zespół KEP ds. apostolstwa trzeźwości zwraca się do wszystkich z apelem o dobrowolne podjęcie abstynencji w tym miesiącu.
   
 • 2 sierpnia w kościołach i klasztorach franciszkańskich obchodzone jest patronalne święto Matki Bożej Anielskiej Porcjunkuli. W związku z tym w poniedziałek 1 sierpnia po południu i we wtorek 2 sierpnia przez cały dzień w każdym kościele parafialnym można uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli. Odpust pod zwykłymi warunkami, czyli nawiedzenie świątyni, stan łaski uświęcającej, brak przywiązania do grzechu i modlitwa w intencjach Ojca Świętego.
   
 • W środę 3 sierpnia po Mszy św. wieczornej w kawiarence pod plebanią odbędzie się spotkanie Bractwa św. Józefa.
   
 • W tym tygodniu przypadają dni eucharystyczne: pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W pierwszy czwartek 4 sierpnia – wspomnienie św. Jana Marii Vianneya - zapraszamy na adoracje Najświętszego Sakramentu od godz. 17.00 do 18.00. Trwać będziemy na modlitwie dziękczynnej za dar Eucharystii i prosić będziemy o nowie liczne i święte powołania kapłańskie. Zwłaszcza w tym czasie, kiedy trwa nabór do Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu, prosimy o gorąca modlitwę w intencji nowych, licznych i świętych powołań kapłańskich. Zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy. W czasie adoracji jest okazja do spowiedzi świętej.
   
 • W pierwszy piątek miesiąca 5 sierpnia obchodzimy wspomnienie rocznicy poświęcenia Bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie. Z racji afiliowania naszego sanktuarium do tej Papieskiej Bazyliki za nawiedzenie naszej świątyni można w tym dniu uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Okazja do spowiedzi świętej będzie od godz. 15.30 i dodatkowa Msza św. o godz. 16.30.
   
 • W pierwszą sobotę 6 sierpnia przeżywać będziemy święto Przemienienia Pańskiego. Msza św. z aktem zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi o godz. 8.30, a po niej nabożeństwo pierwszosobotnie. Tego dnia odbędzie się kolejny Męski Różaniec w Grudziądzu: o godz. 11.00 w naszej Bazylice będzie sprawowana Msza św. przed obrazem Matki Bożej Łaskawej, a godz. 12.00 na placu przed kościołem modlitwa różańcowa w intencji wynagradzającej zniewagi wobec Kościoła i Matki Bożej.
   
 • W przyszłą niedzielę 7 sierpnia na Mszy św. o godz. 8.30 będziemy modlili się za uczestników i organizatorów kolejnego Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Artystów Niepełnosprawnych Teatru Życia im. Bpa Jana Chrapka – OPTAN 2022. O godz. 17.00 zapraszamy na spotkanie formacyjne członków Żywego Różańca. Tego dnia w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego o godz. 16.00 odbędzie się kolejny koncert w ramach Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej szczegóły na plakacie.
   
 • Za tydzień w niedzielę 7 sierpnia na Mszach św. słowo Boże wygłosi o. Krzysztof Kołodyński SVD. Da świadectwo o werbistowskiej misji na Madagaskarze. Jego obecność, związana jest z pomocą ofiarom cyklonu na Madagaskarze. Wraz z grupą wolontariuszy i ludzi dobrej woli, organizuje zbiórkę na odbudowę szkoły dla sierot i biednych dzieci w Antanambao, która została zniszona przez cyklon w lutym br. Po każdej Mszy św. zapraszamy na Mały Malgaski Jarmark, gdzie można nabyć ciekawe przedmioty, tj. figurki, pamiątki w postaci kameleona, inne rzeczy uszyte ręcznie z materiału, a nawiązujące do wyspy Madagaskar. Szczególną obecnością cieszy się tzw. Zielona Strefa, gdzie można nabyć niespotykane sukulenty a wśród nich takie, które pochodzą z Czerwonej Wyspy. Będzie również możliwość złożenia ofiar do puszek. Prosimy o zabranie ULOTKI i podarowanie jej tym, o których wiemy, że mogą również wesprzeć ten szlachetny cel. W imieniu malgaskich dzieci, Ojciec Krzysztof dziękuje za wszelką pomoc w zorganizowaniu Małego Malgaskiego Jarmarku! Bóg zapłać!
   
 • W dniach 19 i 20 września organizujemy pielgrzymkę autokarową do lasek i Warszawy. Odwiedzimy m.in. Sanktuarium bł. Matki Róży Czackiej oraz Archikatedrę Warszawską miejsce spoczynku bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, a także sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu. Planowany koszt to 350 zł od osoby, który obejmuje przejazd nocleg ze śniadaniem obiadokolację i ubezpieczenie. Nie obejmuje ewentualnych biletów wstępu do obiektów, które ewentualnie będziemy mieli czas i możliwość zwiedzać. Zapisy w biurze parafialnym. Wpłata minimum 100zł.
   
 • Nadal trwa ogólnopolska akcja Caritas Polska „PACZKA DLA UKRAINY”. Akcja polega na przygotowywaniu paczki o precyzyjnie określonej zawartości. Spis artykułów wywieszony jest w kruchcie i dostępny przy odbiorze kartonu. W zakrystii jest jeszcze kilka dostępnych kartonów. Gotowe paczki można dostarczyć do placówek Caritas lub do parafii. Zachęcamy do wzięcia udziału w tym dziele.
   
 • Studium Muzyki Kościelnej Diecezji Toruńskiej im. G.G. Gorczyckiego ogłasza nabór na rok szkolny 2022/2023. Nauka w Studium odbywa się na dwu kierunkach: organista i kantor. Kandydaci w dniu inauguracji winni przedstawić następujące dokumenty: podanie, opinia księdza proboszcza, świadectwo maturalne (jeśli nie ma, to ostatnio uzyskane świadectwo szkolne), ewentualny dyplom lub świadectwo szkoły muzycznej, 3 zdjęcia, opłatę rekrutacyjną. Wspomniane dokumenty można też przesyłać na adres studium. Inauguracja roku odbędzie się w siedzibie Studium Muzyki Kościelnej Diecezji Toruńskiej (budynek Wyższego Seminarium Duchownego przy placu bł. ks. Stefana Frelichowskiego 1 w Toruniu). Dodatkowe informacje można uzyskać u dyrektora SMK ks. Macieja Kępczyńskiego (tel. 602 142 621). Kandydaci mający chęć rozpoczęcia nauki w SMK nie muszą posiadać wykształcenia muzycznego (np. szkoła muzyczna). Oferta Studium Muzyki Kościelnej obejmuje także kształcenie od podstaw.
   
 • Do nabycia jest tygodnik Niedziela i Misyjne Drogi.

   

XVII NIEDZIELA ZWYKŁA
24.07.2022 r.

 • Przypominamy, że w lipcu i w sierpniu w bazylice, tak jak w poprzednich latach, jest sprawowana w niedziele i święta dodatkowa Msza św. recytowana o godz. 19.30.
   
 • Trwa nabór do Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu. Szczególnie w tym czasie prosimy o gorąca modlitwę w intencji nowych powołań.
   
 • Dzisiaj o godz. 20.00 w Bazylice odbędzie się koncert inaugurujący   VI FESTIWAL MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ W GRUDZIĄDZU.  W programie dzieła A. Vivaldiego, J.S. Bacha w wykonaniu Patryka Podwojskiego oraz improwizacje  organowe do tekstów poetów, m.in. ks. J. Twardowskiego, K. Wierzyńskiego, K.I. Gałczyńskiego recytowanych przez Sławomirę Łozińską. Kolejne koncerty odbędą się w kościele św. Maksymiliana 7 i 21 sierpnia o godz. 16.00 oraz w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego 11 i 18 września o godz. 18.45. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.
   
 • W poniedziałek 25 czerwca o godz. 17.30 zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu w intencji poczętych a nienarodzonych dzieci objętych Duchową Adopcją. Do modlitwy zapraszamy szczególnie osoby, które podjęły się dzieła duchowej adopcji.
   
 • We worek 26 lipca liturgiczne wspomnienie Św. Joachima i Anny, rodziców Najświętszej Maryi Panny to w Kościele szczególny dzień modlitwy za rodziców, babcie, dziadków, osoby starsze i emerytów.
   
 • W sobotę 30 lipca o godz. 8.30 będzie sprawowana Msza św. zbiorowa za zmarłych. Intencje można składać w biurze parafialnym lub w zakrystii
   
 • Zapraszamy na pieszą pielgrzymkę z Grudziądza na Jasną Górę w dniach od 2 do 12 sierpnia 2022r. Rozpoczęcie Mszą św. o godz. 6.00 w Bazylice św. Mikołaja. Zapisy u przewodnika grupy, ks. Mariusza Ciesielskiego (nr tel.: 722 103 195), lub w parafii św. Maksymiliana na Strzemięcinie. Pragniemy również poinformować, że za tydzień - w ostatnią niedzielę miesiąca 31 lipca po Mszach św. przeprowadzona zostanie w naszej parafii zbiórka ofiar na rzecz pielgrzymki.
   
 • W dniach 19 i 20 września organizujemy pielgrzymkę autokarową do lasek i Warszawy. Odwiedzimy m.in. Sanktuarium bł. Matki Róży Czackiej oraz Archikatedrę Warszawską miejsce spoczynku bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, a także sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu. Planowany koszt to 350 zł od osoby, który obejmuje przejazd nocleg ze śniadaniem obiadokolację i ubezpieczenie. Nie obejmuje ewentualnych biletów wstępu do obiektów, które ewentualnie będziemy mieli czas i możliwość zwiedzać. Zapisy w biurze parafialnym. Wpłata minimum 100zł.
   
 • Nadal trwa ogólnopolska akcja Caritas Polska „PACZKA DLA UKRAINY”. Akcja polega na przygotowywaniu paczki o precyzyjnie określonej zawartości.  Spis artykułów wywieszony jest w kruchcie i dostępny przy odbiorze kartonu. W zakrystii jest jeszcze kilka dostępnych kartonów. Gotowe paczki można dostarczyć do placówek Caritas lub do parafii. Zachęcamy do wzięcia udziału w tym dziele.
   
 • Studium Muzyki Kościelnej Diecezji Toruńskiej im. G.G. Gorczyckiego ogłasza nabór na rok szkolny 2022/2023. Nauka w Studium odbywa się na dwu kierunkach: organista i kantor. Kandydaci w dniu inauguracji winni przedstawić następujące dokumenty: podanie, opinia księdza proboszcza, świadectwo maturalne (jeśli niema, to ostatnio uzyskane świadectwo szkolne), ewentualny dyplom lub świadectwo szkoły muzycznej, 3 zdjęcia, opłatę rekrutacyjną. Wspomniane dokumenty można też przesyłać na adres studium. Inauguracja roku odbędzie się w siedzibie Studium Muzyki Kościelnej Diecezji Toruńskiej (budynek Wyższego Seminarium Duchownego przy placu bł. ks. Stefana Frelichowskiego 1 w Toruniu). Dodatkowe informacje można uzyskać u dyrektora SMK ks. Macieja Kępczyńskiego (tel. 602 142 621). Kandydaci mający chęć rozpoczęcia nauki w SMK nie muszą posiadać wykształcenia muzycznego (np. szkoła muzyczna). Oferta Studium Muzyki Kościelnej obejmuje także kształcenie od podstaw.
   
 • Wydział Teologiczny UMK w Toruniu w nowym roku akademickim 2022/2023 oferuje studia dzienne na kierunkach: Teologia i Nauki o Rodzinie. Służą one pogłębionej formacji intelektualnej i duchowej. Studia z zakresu Nauk o Rodzinie dają solidne przygotowanie do tego, aby absolwent umiał kompleksowo pomagać współczesnym rodzinom, ale także w świadomy sposób budować swoje relacje. Studia obejmują wiedzę z zakresu pedagogiki, socjologii, socjoterapii, teologii i innych obszarów. Więcej informacji na plakacie na tablicy w kruchcie.
   
 • Diecezjalny Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy zaprasza małżeństwa pragnące podjąć się rodzicielstwa adopcyjnego, a także rodziny adopcyjne i naturalne potrzebujące pomocy psychologiczno-pedagogicznej, jak również kobiety w ciąży potrzebujące wsparcia, do zgłaszania się do Diecezjalnego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego w Toruniu, które mieści się w Centrum Dialogu przy Pl. Bł. ks. Frelichowskiego 1. Dane kontaktowe można znaleźć na plakacie w kruchcie.
   
 • Do nabycia jest tygodnik Niedziela i Misyjne Drogi
   
 • W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
  • Śp. Janusz Lejmanowicz
  • Śp. Urszula Zielazna