Ogłoszenia Parafialne


II NIEDZIELA ADWENTU
04.12.2022 r.

 • Bóg zapłać za ofiary złożone dzisiaj na potrzeby gospodarcze parafii. Po Mszach św. będzie można złożyć ofiary na Pomoc Kościołowi na Wschodzie.
   
 • Wczoraj rozpoczęliśmy adwentowe dni skupienia przed odpustem parafialnym ku czci św. Mikołaja Bpa. Dzisiaj Msze św. z nauką rekolekcyjną o godz. 6.30, 8.30, 10.00 - w intencji mieszkańców Grudziądza w rocznicę śmierci Bpa Chrystiana, 13.00, 18.00. O godz. 17.00 spotkanie formacyjne członków Żywego Różańca.
   
 • W poniedziałek 5 grudnia Msze św. z nauką rekolekcyjną o godz. 6.30, 8.30, 18.00 oraz roraty dla dzieci o godz. 16.30. Jutro pół godziny przed każdą Mszą św. okazja do spowiedzi. Skorzystajmy z tej okazji, by w łasce uświęcającej przeżywać rekolekcje, odpust i czas adwentu.
   
 • We wtorek 6 grudnia obchodzić będziemy dzień odpustu parafialnego. Główne uroczystości odpustowe pod przewodnictwem Ks. Bpa Wiesława Śmigla z udziałem kapituły Grudziądzkiej rozpoczną się o godz. 11.15. Rozpoczną się ingresem Ks. Biskupa do Bazyliki Kolegiackiej, następnie odbędzie się obrzęd instalacji nowych kanoników, modlitwa brewiarzowa i Suma odpustowa. Pozostałe Msze św. o godz. 6.30, 8.30 i 18.00 oraz dla dzieci o godz. 16.30.
   
 • Msze św. roratnie w bazylice celebrowane są od poniedziałku do soboty o godz. 6.30 oraz dla dzieci od poniedziałku do piątku o godz. 16.30. Prosimy rodziców, aby dzieci - zwłaszcza dzieci przygotowujące się do pierwszej Komunii Świętej – oraz młodzież przygotowująca się do bierzmowania, uczestniczyli w roratach chociaż kilka razy. Wszystkich zachęcamy do zmobilizowania się do uczestnictwa w roratach. Z wysiłku porannego wstawania uczyńmy nasze wyrzeczenie, które możemy wraz z modlitwą ofiarować Panu Bogu w różnych naszych intencjach.
   
 • Dzisiaj, w kolejną rocznice śmierci bpa Chrystiana, na Mszy św. o godz. 10.00 będziemy modlili się w intencji mieszkańców Grudziądza a po jej zakończeniu będzie otwarta wystawa plenerowa poświęcona jego osobie na placu przed Bazyliką. 
   
 • Dzisiaj podczas Mszy świętej o godz. 11.30 odbędzie się poświęcenie medalików dzieci, które przygotowują się do I Komunii świętej.
   
 • Środę 7 grudnia w kawiarence pod plebanią po Mszy św. o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie Bractwa Św. Józefa.
   
 • W czwartek 8 grudnia obchodzić będziemy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Msze św. tak jak w dzień powszedni. Po Mszy św. o godz. 6.30 odśpiewamy Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP. Natomiast po Mszy św. o godz. 18.00 w salce spotkanie Apostolatu Margaretka. Na godz. 20.00 zapraszamy na Apel Maryjny, przed obrazem Matki Bożej Łaskawej – Opiekunki Grudziądza. W naszym sanktuarium można uzyskać w tym dniu odpust zupełny pod zwykłymi warunkami z racji afiliacji do rzymskiego sanktuarium Matki Bożej Większej.  
   
 • W piątek 9 grudnia są imieniny naszego Księdza Biskupa Wiesława Śmigla, który obchodzi piątą rocznicę ingresu. Pamiętajmy w tych dniach o Biskupie Toruńskim. Tego dnia członkowie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich zapraszają (po zakończeniu Mszy św. o godz. 16.30) na nabożeństwo do bł. Anieli Salawy.
   
 • Za tydzień w niedzielę 11 grudnia po Mszy św. o godz. 10.00 zapraszamy członków Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej na spotkanie w salce parafialnej. 
   
 • Kolejna katecheza dla młodzieży przygotowującej się do bierzmowania odbędzie się w niedziele 18 grudnia po zakończeniu Mszy św. o godz. 13.00.
   
 • W niedzielę 18 grudnia o godzinie 15.00 odbędzie się katecheza dla rodziców dzieci przygotowujących się do pierwszej komunii świętej. Katecheza odbędzie się w kościele.
   
 • Również w niedzielę 18 grudnia rozpoczynamy cykl katechez dla dorosłych. Będą odbywały się w trzecią niedzielę każdego miesiąca o godz. 16.00. Cykl, który rozpoczynamy będzie skupiał się na aktualnym temacie roku duszpasterskiego „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Każdy katolik, niezależnie od wieku powinien nieustannie pogłębiać swoją wiarę i wiedzę religijną dlatego katechizacją objęci są wszyscy, którzy tego pragną. Dlatego serdecznie zapraszamy na pierwszą po długiej przerwie katechezę 18 grudnia o godz. 16.00 w kawiarence pod plebanią.
   
 • W sklepiku, zakrystii i kancelarii parafialnej, można zaopatrzyć się w opłatki. Ofiary składane przy okazji nabywania opłatków będą przeznaczone w tym roku na pokrycie kosztów wykonania nowych drzwi głównych do Bazyliki.
   
 • Osoby chore, które z okazji świąt pragną przyjąć komunię święta, prosimy by kontaktowały się z kancelarią parafialną.
   
 • W kościele została wystawiona skarbona, do której można wrzucać ofiarę jako dar serca dla ubogich, a także kosz, do którego można składać dary z przeznaczeniem na paczki świąteczne dla potrzebujących.
   
 • We wtorek 27 grudnia rozpoczniemy wizytę kolędową w naszej parafii. Będziemy odwiedzać parafian z kolędą tylko na zaproszenia. Druki takich zaproszeń można zabrać z kruchty, zakrystii, sklepiku lub biura parafialnego. Wypisane zaproszenia prosimy by w czasie Adwentu zostawić w kościele w specjalnie przygotowanej skrzynce wystawionej na ołtarzu Najświętszego Serca Pana Jezusa, albo w biurze parafialnym.  Zaproszenia można również przesyłać do parafii elektronicznie na adres e-mail: parafia@bazylika-grudziadz.pl Ważne by zaproszenie przesłane tą drogą zawierało imię i nazwisko oraz dokładny adres i numer telefonu. Plan kolęd zostanie podany w czwartą niedziele adwentu.
   
 • Fundacja Rodziny Dejewskich postanowiła zorganizować akcję KOLĘDOWA MOC, której celem jest wsparcie emocjonalne osób samotnych podczas okresu Świąt Bożego Narodzenia. Chóry i zespoły z Grudziądza, podzielone na 2-4 osobowe grupy odwiedzą osoby samotne w ich domach i zaśpiewają/zagrają kolędy w okresie od 24 grudnia 2022 r. do 2 lutego 2023 r. Udział w akcji jest bezpłatny. W celu zapewnienia bezpieczeństwa zapraszającym, spotkania będą umawiane indywidualnie na konkretny dzień i godzinę znaną tylko zainteresowanym, a muzycy będą wyposażeni w imienne identyfikatory. W inicjatywie biorą udział chóry i zespoły z Grudziądza , w tym także nasz parafialny chór Kolegiata. Organizatorem akcji jest Fundacja Rodziny Dejewskich FORTIOR IN UNUM im. Elisabeth M. Pohler. Osoby chętne, mogą się zgłaszać bądź zostać zgłoszone (za ich zgodą) poprzez formularz na stronie: www.KoledowaMoc.pl od dnia 1 grudnia 2022 r. Wystarczy wskazać dzień, godzinę w kalendarzu oraz podać dane teleadresowe.
   
 • Do nabycia jest tygodnik Niedziela z dodatkiem Bliżej życia z wiarą. Dostępny jest jeszcze najnowszy listopadowy numer Nowin parafialnych. W sklepiku, biurze parafialnym i zakrystii do nabycia są świece Caritas w ramach akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Świece w cenie 10 zł. i 20 zł. W sklepiku i biurze parafialnym można również nabyć najnowszy „Kalendarz Grudziądzki” wydawany od wielu lat przez Grudziądzkie Towarzystwo Kultury. Jak co roku zawiera wiele ciekawych artykułów o naszym mieście i regionie.
   
 • W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
  • Śp. Pelagia Rynkowska
  • Śp. Irena Budzińska
  • Śp. Kazimierz Kilkowski
  • Śp. Grzegorz Żuchowski
  • Śp. Gertruda Waschniewska
  • Śp. Maria Józwik
    

I NIEDZIELA ADWENTU
27.11.2022 r.

 • Przeżywamy dziś pierwsza niedziele adwentu. Rozpoczyna się w Kościele nowy rok liturgiczny. Będziemy go obchodzić pod hasłem: Wierzę w Kościół Chrystusowy. By dobrze przeżyć Adwent zachęcamy do czynienia postanowień adwentowych, wyrzeczeń, do podejmowania praktyk pokutnych, do poświęcania większego czasu na modlitwę. Umiejętnie zagospodarujmy nasz czas by wziąć udział w rekolekcjach, które w naszej parafii będą od 3 do 6 grudnia, a poprowadzi je o. Justyn Hajkowski– cysters z opactwa w Wąchocku. Zadbajmy również o to by skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. Nie odkładajmy czasu spowiedzi na okres kilku dni przed świętami, ale już teraz zaplanujmy czas na spowiedź, by z czystym sercem przeżyć nie tylko Uroczystość Bożego Narodzenia, ale cały Adwent. W kościele zostanie wystawiona skarbona, do której można wrzucać ofiarę jako dar serca dla ubogich, a także kosz, do którego można składać dary z przeznaczeniem na paczki świąteczne dla potrzebujących rodzin. Zmobilizujmy się również do uczestnictwa w roratach. Z wysiłku porannego wstawania uczyńmy nasze wyrzeczenie, które możemy wraz z modlitwą ofiarować Panu Bogu w różnych naszych intencjach. Msze św. roratnie w bazylice celebrowane będą od poniedziałku do soboty o godz. 6.30 oraz dla dzieci od poniedziałku do piątku o godz. 16.30. Prosimy rodziców, aby dzieci - zwłaszcza dzieci przygotowujące się do pierwszej Komunii Świętej – oraz młodzież przygotowująca się do bierzmowania, uczestniczyli w roratach chociaż kilka razy.
   
 • Zachęcamy również by z kruchty zabrać ze sobą na Adwent „zdrapki adwentowe”, które są swego rodzaju kalendarzem pomagającym przeżywać adwent w duchu chrześcijańskim.
   
 • Błogosławimy dziś opłatki na stół wigilijny. Ofiary składane przy okazji nabywania opłatków będą przeznaczone w tym roku na pokrycie kosztów wykonania nowych drzwi głównych do Bazyliki.
   
 • We wtorek 29 listopada w parafii św. Józefa w Grudziądzu – Mniszku odbędzie się adwentowy dzień skupienia dla mężczyzn zatytułowany: Św. Józef „Mężem” Eucharystii. O godz. 17.00 konferencja ks. prof. dr hab. Dariusza Kwiatkowskiego. O godz. 18.00 Msza św. pod przewodnictwem. ks. bpa Józefa Szamockiego, Agapa i Nabożeństwo do św. Józefa z zawierzeniem mężczyzn św. Józefowi. Serdecznie zapraszamy mężczyzn, młodszych i starszych, którzy chcą pogłębić swoją pobożność.
   
 • W środę 30 listopada Ks. Bp Andrzej Suski – biskup senior diecezji toruńskiej., obchodzi swoje imieniny. Pamiętajmy w modlitwie o naszym Księdzu Biskupie.
   
 • W pierwszy czwartek miesiąca 1 grudnia zapraszamy na adoracje Najświętszego Sakramentu od godz. 17.00 do 18.00. Zachęcamy do wspólnej modlitwy dziękczynnej za dar eucharystii i kapłaństwa oraz do modlitwy w intencji nowych powołań kapłańskich. W czasie adoracji możliwość spowiedzi świętej. Do przystąpienia do spowiedzi zapraszamy młodzież przygotowującą się do sakramentu bierzmowania. Młodzież może przystąpić do spowiedzi również przed poranną Mszą świętą roratnią o godz. 6.30, tak by móc zostać na Mszy  św. i uczestniczyć w roratach.
   
 • W piątek 2 grudnia – pierwszy piątek miesiąca – okazja do spowiedzi św. od godz. 15.30 do 18.00 z przerwą na czas Mszy św. o godz. 16.30. W tym dniu ks. Proboszcz odwiedzi chorych z posługą sakramentalną w godzinach przedpołudniowych.
   
 • W pierwszą sobotę miesiąca, 3 grudnia tradycyjnie o godz. 8.00 zapraszamy na Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. O godz. 8.30 sprawowana będzie Msza św. z aktem zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi, a po niej nabożeństwo pierwszosobotnie. Po nabożeństwie modlitwa różańcowa w intencji ojczyzny. W godzinach przedpołudniowych ks. Marcin i ks. Artur odwiedzą chorych z posługą sakramentalną.
   
 • Kolejny Męski Różaniec w Grudziądzu również 3 grudnia w kościele Ducha Świętego. O godz. 10.30 rozważanie, o godz. 11.00 Msza św., a o godz. 12.00 różaniec na ulicach miasta.
   
 • Adwentowe dni skupienia przed odpustem parafialnym św. Mikołaja Bpa rozpoczniemy w sobotę 3 grudnia. O godz. 18.00 Msza św. z niedzielną nauką rekolekcyjną.
   
 • W niedzielę 4 grudnia Msze św. z nauką rekolekcyjną o godz. 6.30, 8.30, 10.00 - w intencji mieszkańców Grudziądza w rocznicę śmierci Bpa Chrystiana, 13.00, 18.00. O godz. 17.00 spotkanie formacyjne członków Żywego Różańca.
   
 • W poniedziałek 5 grudnia Msze św. z nauką rekolekcyjną o godz. 6.30, 8.30, 18.00 oraz roraty dla dzieci o godz. 16.30.
   
 • We wtorek 6 grudnia obchodzić będziemy dzień odpustu parafialnego. Główne uroczystości odpustowe pod przewodnictwem Ks. Bpa Wiesława Śmigla z udziałem kapituły Grudziądzkiej rozpoczną się o godz. 11.15. Rozpoczną się ingresem Ks. Biskupa do Bazyliki Kolegiackiej, następnie odbędzie się obrzęd instalacji nowych kanoników, modlitwa brewiarzowa i Suma odpustowa. Pozostałe Msze św. o godz. 6.30, 8.30 i 18.00 oraz dla dzieci o godz. 16.30.
   
 • W tym roku, 5 sierpnia minęła 800. rocznica przekazania przez Księcia Konrada Mazowieckiego Ziemi Chełmińskiej i wielu grodów, w tym na pierwszym miejscu Grudziądza, Biskupowi Prus Chrystianowi jako zaplecze działalności misyjnej jakiej podjął się wobec Prus. Dlatego 4 grudnia, w kolejną rocznice śmierci tego świętobliwego cystersa i misjonarza, na Mszy św. o godz. 10.00 będziemy modlili się w intencji mieszkańców Grudziądza a po jej zakończeniu będzie otwarta wystawa plenerowa poświęcona jego osobie na placu przed bazylika. Natomiast 3 i 4 grudnia w Gmachu Głównym Muzeum odbędą się wykłady otwarte poświęcone osobie Biskupa Chrystiana i jego misji, historii naszego miasta oraz rodzinie zakonnej z której wywodził się znajdujący w naszym herbie biskup. Szczegóły tych wydarzeń na plakacie. Zapraszamy do udziału. 
   
 • Kolekta w niedzielę 4 grudnia przeznaczona będzie na potrzeby inwestycyjne parafii. Przed kościołem przeprowadzona zostanie zbiórka ofiar do puszek na pomoc Kościołowi na Wschodzie.
   
 • Za tydzień w niedzielę 4 grudnia na Mszy świętej o godz. 11.30 poświęcenie medalików dzieci, które przygotowują się do I Komunii świętej.
   
 • We wtorek 28 grudnia rozpoczniemy wizytę kolędową w naszej parafii. Będziemy odwiedzać parafian z kolędą tylko na zaproszenia. Druki takich zaproszeń można zabrać od dziś z kruchty, zakrystii, sklepiku lub biura parafialnego. Wypisane prosimy by zostawić w kościele w specjalnie przygotowanej skrzynce wystawionej na ołtarzu Najświętszego Serca Pana Jezusa, albo w biurze parafialnym. Plan kolęd zostanie podany w najbliższym czasie.
   
 • Do nabycia jest tygodnik Niedziela z dodatkiem Bliżej życia z wiarą. Do nabycia jest najnowszy listopadowy numer Nowin parafialnych. W sklepiku, biurze parafialnym i zakrystii do nabycia są świece Caritas w ramach akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Świece w cenie 10 zł. i 20 zł. W sklepiku i biurze parafialnym można również nabyć najnowszy „Kalendarz Grudziądzki” wydawany od wielu lat przez Grudziądzkie Towarzystwo Kultury. Jak co roku zawiera wiele ciekawych artykułów o naszym mieście i regionie.
   
 • W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
  • Śp. Waleria Karbowska
  • Śp. Feliksa Kempińska
  • Śp. Renata Wojciechowska
  • Śp. Marian Noculak

    

UROCZYSTOŚĆ JEZUSA CHRYSTUSA 
KRÓLA WSZECHŚWIATA

20.11.2022 r.

 • Przypominamy, iż w listopadzie odbywają się spotkania dla dzieci pierwszokomunijnych z siostra Kamillą. Katechezy rozpoczynają się o godz. 16.30 w salce katechetycznej w dni określone na planie wywieszonym w gablocie.
   
 • Tata kilkuletniej Zosi pan Tomasz Szcześniewski zwraca się do naszych parafian o pomoc. Zosia choruje na rdzeniowy zanik mięśni czyli SMA1. Lek Zolgensma, który Zosia może otrzymać by uratować jej życie jest wart prawie 10 mln zł. Rodzice walczą aby refundacja leku przez NFZ była dostępna dla wszystkich dzieci chorych na SMA1. Od 1.09.22 lek ten jest refundowany, ale dzieci, które tak jak Zosia wcześniej przyjmowały leki na spowolnienie choroby nie są zakwalifikowane do refundacji. Zapraszamy na stronę Pieszo po zdrowie w walce z SMA, tam znajdą Państwo wszystkie szczegóły akcji. Chcemy włączyć się w pomoc dla chorej Zosi. Dzisiaj po Mszach św. będzie można złożyć ofiary do puszek na ten cel. Dziękujemy za każdy dar serca.
   
 • Obchodzimy dziś Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Jest to święto patronalne Akcji Katolickiej i Liturgicznej Służby Ołtarza. Po zakończeniu Mszy św. o godz. 10.00 przed wystawionym Najświętszym Sakramentem pomodlimy się Litanią do Serca Pana Jezusa i odmówimy akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Chrystusowi Królowi, za co można uzyskać odpust zupełny. Odnowimy Jubileuszowy Akt Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana. Na nowo zawierzmy się Chrystusowi Królowi, trwając na modlitwie w świątyniach i w rodzinach. Prośmy o zgodę w naszej Ojczyźnie, o pokój na Ukrainie, o zwycięstwo dobra nad złem. Po zakończeniu Mszy św. o godz. 10.00 Parafialny Oddział Akcji Katolickiej zaprasza do salki parafialnej na otwarte spotkanie pt. Poetycka opowieść o biskupie Chrystianie i początkach Grudziądza.
   
 • Dzisiaj po Mszy św. o godz. 13.00 kolejna katecheza dla młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania.
   
 • Jest jeszcze kilka wolnych miejsc na wyjazd do Domu Misyjnego w Górnej Grupie z parafialnym klubem seniora „Młodzi duchem”. Wyjazd odbędzie się w czwartek 24 listopada, spędzimy tam około 3 godzin. Wyjazd po zakończeniu Mszy św. o godz. 8.30 z placu przy Bazylice. Prosimy członków klubu seniora oraz zainteresowane chętne osoby o zapisywanie się w kancelarii parafialnej do wtorku 22 listopada. Koszt wyjazdu 5 zł.
   
 • W piątek 25 listopada na godz. 17.30 zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu w intencji poczętych a nienarodzonych dzieci objętych Duchową Adopcją. Do modlitwy zapraszamy szczególnie osoby, które podjęły się dzieła duchowej adopcji. 
   
 • W ramach Grudziądzkich Spotkań Młodzieży Katolickiej zapraszamy na kolejne czuwanie modlitewne „Świętość w codzienności” do kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Wieczór modlitwy rozpocznie się Mszą św. w piątek 25 listopada o godz. 18.00. Bezpośrednio po Mszy św. nastąpi czuwanie.
   
 • W sobotę, 26 listopada o godz. 8.30, sprawowana będzie Msza św. zbiorowa za zmarłych. Intencje można składać w biurze parafialnym, lub w zakrystii.
   
 • W sobotę 26 listopada o godz. 15.00 w kawiarence pod plebanią odbędzie się spotkanie parafialnej rady duszpasterskiej.
   
 • Za tydzień wraz z pierwszą niedzielą Adwentu rozpoczyna się w Kościele nowy rok liturgiczny. Będziemy go obchodzić pod hasłem: Wierzę w Kościół Chrystusowy. By dobrze przeżyć Adwent zachęcamy do czynienia postanowień adwentowych, wyrzeczeń, do podejmowania praktyk pokutnych, do poświęcania większego czasu na modlitwę. Umiejętnie zagospodarujmy nasz czas by wziąć udział w rekolekcjach, które w naszej parafii będą od 3 do 6 grudnia, a poprowadzi je o. Justyn – cysters z opactwa w Wąchocku. Zadbajmy również o to by skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. Nie odkładajmy czasu spowiedzi na okres kilku dni przed świętami, ale już teraz zaplanujmy czas na spowiedź, by z czystym sercem przeżyć nie tylko Uroczystość Bożego Narodzenia, ale cały Adwent. W kościele zostanie wystawiona skarbona, do której można wrzucać ofiarę jako dar serca dla ubogich, a także kosz, do którego można składać dary z przeznaczeniem na paczki świąteczne dla potrzebujących rodzin. Zmobilizujmy się również do uczestnictwa w roratach. Z wysiłku porannego wstawania uczyńmy nasze wyrzeczenie, które możemy wraz z modlitwą ofiarować Panu Bogu w różnych naszych intencjach. Msze św. roratnie w bazylice celebrowane będą od poniedziałku do soboty o godz. 6.30 oraz dla dzieci od poniedziałku do piątku o godz. 16.30. Prosimy rodziców, aby dzieci - zwłaszcza dzieci przygotowujące się do pierwszej Komunii Świętej – oraz młodzież przygotowująca się do bierzmowania, uczestniczyli w roratach chociaż kilka razy.
   
 • Za tydzień w pierwszą niedzielę Adwentu 27 listopada podczas wszystkich Mszy św. zostaną pobłogosławione opłatki na stół wigilijny. Ofiary składane przy okazji nabywania opłatków będą przeznaczone w tym roku na pokrycie części kosztów wykonania nowych drzwi głównych do Bazyliki.
   
 • Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym z Grudziądza zapraszają za tydzień w pierwszą niedziele adwentu po Mszy św. o godz. 18.00 na wieczór uwielbienia. 
   
 • 26 listopada w Bursie Caritas rozpocznie się kurs przedmałżeński. Jest on skierowany do narzeczonych z Grudziądza oraz okolic. Kurs będzie prowadzony w dniach 26 listopada, 3 grudnia od 10.00 do 17.00 oraz 4 grudnia od 9.00 do 14.00. Organizatorzy zapewniają obiad, ciepłe napoje oraz przekąski. Ofiara za kurs 350 zł   od pary. Zapisy prowadzone są do 25 listopada, wyłącznie drogą mailową pod adresami parafia@bazylika-grudziadz.pl lub parafia@maksymilian.grudziadz.pl . Narzeczeni powinni podać: imię i nazwisko narzeczonej, imię i nazwisko narzeczonego, daty i miejsca ich urodzenia, data i parafia planowanego ślubu.
   
 • W biurze parafialnym przyjmujemy jeszcze wypominki roczne za zmarłych, za których modlimy się w każdą niedzielę, przez cały rok począwszy od pierwszej niedzieli Adwentu, po różańcu o godz. 8.00, a także przed Mszą św. o godz. 10.00. 
   
 • Biuro Radia Maryja w Grudziądzu w sobotę 3 grudnia organizuje wyjazd do Torunia na kolejną rocznicę powstania radia. Zapisy w Biurze Radia Maryja (w środy i soboty w godz. 10.00 - 12.00) oraz w kancelarii parafialnej. 
   
 • Pragniemy przypomnieć, że od kilku lat w naszej Bazylice, w każdą sobotę po zakończeniu Mszy św. o godz. 8.30 modlimy się na różańcu w intencji naszej ojczyzny. Przypominamy również, że w soboty o godz. 8.00 śpiewane są Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Zachęcamy do udziału w tej wspólnej modlitwie.
   
 • Centrum Nowe Życie w Bydgoszczy przy ulicy Farnej 8, oferuje pomoc małżeństwom, zajmując się przyczynowym leczeniem niepłodności z wykorzystaniem Naprotechnologii. Dzięki temu Centrum na świat przyszło już prawie 100 dzieci. Większości z tych par nie dawano nadziei na naturalne poczęcie, proponując kosztowne, mało skuteczne i nieetyczne in-vitro. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.nowe-zycie.pl
   
 • Do nabycia jest tygodnik Niedziela z dodatkiem Bliżej życia z wiarą.
   
 • W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
  • Śp. Bogdan Lippke
  • Śp. Mirosław Nowak

    

XXXIII NIEDZIELA ZWYKŁA
13.11.2022 r.

 • Przypominamy, iż w listopadzie odbywają się spotkania dla dzieci pierwszokomunijnych z siostra Kamillą. Katechezy rozpoczynają się o godz. 16.30 w salce katechetycznej w dni określone na planie wywieszonym w gablocie.
   
 • Dzisiejsza kolekta przeznaczona jest na potrzeby Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu. Bóg zapłać za złożone ofiary.
   
 • Obchodzimy dziś XIV Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym wraz z Papieskim Stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie. W tym roku wspieramy Ukrainę naszą modlitwą oraz zebranymi ofiarami, które zostaną przeznaczone na pomoc tym, którzy tam pozostają w coraz trudniejszych warunkach. Po Mszach świętych można złożyć ofiarę na ten cel. Bóg zapłać za okazaną życzliwość.
   
 • Również dzisiaj obchodzimy ustanowiony przez papieża Franciszka Światowy Dzień Ubogich pod hasłem „ Chrystus dla was stał się ubogim” (por.2Kor 8,9). Parafia św. Mikołaja bpa oraz Koło Grudziądzkie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta wpisując się w obchody tego dnia pragnie zwrócić uwagę na problem biedy, wykluczenia społecznego oraz podkreślić solidarność z osobami dotkniętych ubóstwem, zapraszając na gorącą grochówkę, którą będziemy serwować na placu przy Bazylice św. Mikołaja w godzinach od 12.00 tej do 14.00. 
   
 • Dziś o godz. 17.00 zapraszamy serdecznie na Koncert Pieśni Patriotycznych „OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA”, z okazji obchodów rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W koncercie wykorzystane zostaną nagrania słów świętego Jana Pawła II. Wykonawcy: Natalia Kucińska, Martyna Rydzińska, Zuzanna Bala - solistki Scholi Pueri Sancti Nicolai. Serdecznie zapraszamy.
   
 • Jak każdego roku w listopadzie, tym razem w bazylice, w sobotę 19 listopada o godzinie 10.00 będzie sprawowana przez kapłanów z naszego dekanatu Msza św. koncelebrowana za zmarłych współbraci w kapłaństwie z dekanatu Grudziądz I. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy za zmarłych księży, których przecież pamiętamy z ich posługi, katechizacji, udzielanych nam sakramentów świętych
   
 • W sobotę 19 listopada o godz. 18.00 będzie sprawowana Msza św. za zmarłych muzyków związanych z naszym miastem. Po Mszy św. zapraszamy na koncert im poświęcony. Szczegóły na plakacie.
   
 • Za tydzień w niedzielę 20 listopada obchodzić będziemy Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Jest to święto patronalne Akcji Katolickiej i Liturgicznej Służby Ołtarza. Do tego wydarzenia przygotowujemy się przez nowennę, która rozpoczęła się w piątek, 11 listopada i potrwa do soboty, 19 listopada. Nowennę odmawiamy w czasie Mszy św. o godz. 8.30 i 18.00. W samą uroczystość na zakończenie Mszy św. o godz. 10.00 przed wystawionym Najświętszym Sakramentem pomodlimy się Litanią do Serca Pana Jezusa i odmówimy akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Chrystusowi Królowi, za co można uzyskać odpust zupełny. Odnowimy Jubileuszowy Akt Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana. Na nowo zawierzmy się Chrystusowi Królowi, trwając na modlitwie w świątyniach i w rodzinach. Prośmy o zgodę w naszej Ojczyźnie, o pokój na Ukrainie, o zwycięstwo dobra nad złem. Starajmy się przeżywać ten czas w stanie łaski uświęcającej, pojednani z Bogiem i z bliźnimi, aby skutecznie upraszać królowanie Jezusa na ziemi. Po zakończeniu Mszy św. o godz. 10.00 Parafialny Oddział Akcji Katolickiej zaprasza do salki parafialnej na otwarte spotkanie pt. Poetycka opowieść o biskupie Chrystianie i początkach Grudziądza.
   
 • Kolejna katecheza dla młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania odbędzie się za tydzień w niedzielę 20 listopada po Mszy św. o godz. 13.00.
   
 • Wszystkich członków Parafialnego Klubu Seniora Młodzi Duchem zapraszamy na comiesięczne spotkanie, które w listopadzie będzie miało nieco inna formę. Nie spotkamy się kawiarence pod plebanią, tylko wyjeżdżamy do Domu Misyjnego w Górnej Grupie, gdzie spędzimy około 3 godzin. Wyjazd odbędzie się w czwartek 24 listopada. Wyjazd po zakończeniu Mszy św. o godz. 8.30. Prosimy wszystkich członków klubu seniora o zapisywanie się w kancelarii parafialnej do 20 listopada. Koszt wyjazdu 5 zł.
   
 • W sobotę 26 listopada o godz. 15.00 w kawiarence pod plebanią odbędzie się spotkanie parafialnej rady duszpasterskiej.
   
 • 26 listopada w Bursie Caritas rozpocznie się kurs przedmałżeński. Jest on skierowany do narzeczonych z Grudziądza oraz okolic. Kurs będzie prowadzony w dniach 26 listopada, 3 grudnia od 10.00 do 17.00 oraz 4 grudnia od 9.00 do 14.00. Organizatorzy zapewniają obiad, ciepłe napoje oraz przekąski. Ofiara za kurs 350 zł   od pary. Zapisy prowadzone są do 25 listopada, wyłącznie drogą mailową pod adresami parafia@bazylika-grudziadz.pl lub parafia@maksymilian.grudziadz.pl . Narzeczeni powinni podać: imię i nazwisko narzeczonej, imię i nazwisko narzeczonego, daty i miejsca ich urodzenia, data i parafia planowanego ślubu.
   
 • W biurze parafialnym przyjmujemy wypominki roczne za zmarłych, za których modlimy się w każdą niedzielę, przez cały rok począwszy od pierwszej niedzieli Adwentu, po różańcu o godz. 8.00, a także przed Mszą św. o godz. 10.00. 
   
 • Biuro Radia Maryja w Grudziądzu w sobotę 3 grudnia organizuje wyjazd do Torunia na kolejną rocznicę powstania radia. Zapisy w Biurze Radia Maryja (w środy i soboty w godz. 10.00 - 12.00) oraz w kancelarii parafialnej. 
   
 • Pragniemy przypomnieć, że od kilku lat w naszej Bazylice, w każdą sobotę po zakończeniu Mszy św. o godz. 8.30 modlimy się na różańcu w intencji naszej ojczyzny. Przypominamy również, że w soboty o godz. 8.00 śpiewane są Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Zachęcamy do udziału w tej wspólnej modlitwie.
   
 • Centrum Nowe Życie w Bydgoszczy przy ulicy Farnej 8, oferuje pomoc małżeństwom, zajmując się przyczynowym leczeniem niepłodności z wykorzystaniem Naprotechnologii. Dzięki temu Centrum na świat przyszło już prawie 100 dzieci. Większości z tych par nie dawano nadziei na naturalne poczęcie, proponując kosztowne, mało skuteczne i nieetyczne in-vitro. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.nowe-zycie.pl
   
 • Nadal trwa ogólnopolska akcja Caritas Polska „PACZKA DLA UKRAINY”. Akcja polega na przygotowywaniu paczki o precyzyjnie określonej zawartości. Spis artykułów wywieszony jest w kruchcie i dostępny przy odbiorze kartonu. W zakrystii jest jeszcze kilka dostępnych kartonów. Gotowe paczki można dostarczyć do placówek Caritas lub do parafii. Zachęcamy do wzięcia udziału w tym dziele.
   
 • Tata kilkuletniej Zosi pan Tomasz Szcześniewski zwraca się do naszych parafian o pomoc. Zosia choruje na rdzeniowy zanik mięśni czyli SMA1. Lek Zolgensma, który Zosia może otrzymać by uratować jej życie jest wart prawie 10 mln zł. Rodzice walczą aby refundacja leku przez NFZ była dostępna dla wszystkich dzieci chorych na SMA1. Od 1.09.22 lek ten jest refundowany, ale dzieci, które tak jak Zosia wcześniej przyjmowały leki na spowolnienie choroby nie są zakwalifikowane do refundacji. Zapraszamy na stronę Pieszo po zdrowie w walce z SMA, tam znajdą Państwo wszystkie szczegóły akcji. Chcemy włączyć w pomoc dla chorej Zosi. Za tydzień w niedzielę 20 listopada po Mszach św. będzie można złożyć ofiary do puszek na ten cel. Dziękujemy za każdy dar serca.
   
 • Do nabycia jest tygodnik Niedziela z dodatkiem Bliżej życia z wiarą z chorągiewką na święto odzyskania niepodległości. 
   
 • W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
  • Śp. Jerzy Brodowski
  • Śp. Teresa Pyrzewska